Nie wiadomo jeszcze, czy budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina zostanie wpisana do Krajowego Planu Odbudowy, o co zabiegają samorządowcy uważając, że uwzględnienie tej inwestycji w projekcie zapewni jej konieczne finansowanie. Jest już jednak pewne, że Grupa Azoty Police udostępni część swoich terenów pod budowę obwodnicy – chodzi o obszar niezbędny do budowy tunelu pod Odrą.
List Intencyjny w tej sprawie Grupa Azoty Police podpisała w środę (29 kwietnia) z Zarządem Morskiego Portu Police i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.
- Jesteśmy żywotnie zainteresowani budową zachodniej obwodnicy Szczecina - podkreślił po podpisaniu deklaracji Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty Police.
Przypomniał, że w Policach realizowana jest obecnie największa krajowa inwestycja w branży chemicznej – kompleks Polimery Police. Po uruchomieniu fabryki polipropylenu, znacząco zwiększy się ruch drogowy na trasie do Grupy Azoty.
- To jest jeden z wielu argumentów potwierdzających, że obwodnica wraz z tunelem jest potrzebna – dodał prezes Wardacki.
Podpisanie Listu Intencyjnego kończy jeden z podstawowych problemów związanych z przebiegiem trasy - jej pierwotny bieg kłócił się z infrastrukturą zakładową. W końcu inwestor przyjął inny wariant trasy z uwzględnieniem budowy tunelu, który przez to będzie dłuższy niż pierwotnie zakładano o około 1,5 km.
- Pozwoli to jednak na niemal bezkolizyjne i bezpieczne przeprowadzenie obwodnicy przez tereny należące do spółki – zapewnił prezes Grupy Azoty.
Poza oczywistymi korzyściami dla mieszkańców: poprawa bezpieczeństwa dzięki wyprowadzeniu ze Szczecina i Polic ciężkiego transportu, czy skrócenie trasy nad morze i na lotnisko w Goleniowie, budowa obwodnicy przyniesie korzyści także dla morskiego portu w Policach.
- Plan rozwoju naszego portu ukierunkowany jest bowiem na powstanie multimodalnego centrum logistyczno-transportowego. Chcemy zapewniać dostęp do wyspecjalizowanych usług logistyki morskiej, a do tego potrzebujemy m.in. właśnie dobrych połączeń drogowych i kolejowych - zaznaczył Andrzej Łuc, prezes Zarządu Morskiego Portu.
Przypomnijmy, że dla inwestycji została wykonana dokumentacja obejmująca również badania podłoża, w tym wiercenia na głębokość 90 m w miejscu, w którym powstanie tunel drogowy. Obecnie dokumentacja ta jest w trakcie procedury zatwierdzania przez GDDKiA. W połowie roku zostanie osiągnięta gotowość do wdrożenia kolejnych etapów procesu inwestycyjnego.
Zachodnia Obwodnica Szczecina to największa inwestycja drogowa na Pomorzu Zachodnim i jedna z największych w kraju. Kluczowym elementem projektu jest tunel o długości 5 km, który będzie najdłuższym tunelem w Polsce.
- Kwestia nieruchomości na przebiegu nowej drogi to podstawa. - powiedział Łukasz Lendner, dyrektor GDDKiA oddział w Szczecinie. - Dlatego podpisany wczoraj List Intencyjny jest pozytywnym wydarzeniem dla tej inwestycji.
Inwestycja pn. Zachodnie Obejście Szczecina obejmie w sumie niemal 52 km dróg, w tym pięciokilometrowy tunel. Jej realizacja jest zaplanowana na lata 2021 -2028. Szacunkowa wartość projektu to około 5,4 mld zł. Obwodnica omija od północy i zachodu aglomerację szczecińską, przechodząc pod Odrą tunelem w rejonie Polic, na północ od Portu Morskiego. Trasa będzie stanowiła alternatywę dla obecnego szlaku S3/A6. Poprawi też komunikację Polic i całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg ekspresowych i autostrad.
Jest tak ważna dla rozwoju regionu, że prezydent Szczecina, starosta Polic oraz przedstawiciele gmin: Police, Goleniów, Kołbaskowo i Dobra wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego List Otwarty z apelem, by budowę Zachodniego Obejścia Szczecina wraz z drogami dojazdowymi do węzłów wpisać do Krajowego Planu Odbudowy lub objęcia tej inwestycji finansowaniem z innych rządowych źródeł.
Leszek Wójcik