Setki spółdzielni socjalnych, przedsiębiorstw społecznych, fundacji, stowarzyszeń, a także osób wykluczonych z rynku pracy, uzyska darmową pomoc i doradztwo. Sieć Zachodniopomorska Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej dostała na to ponad 18 milionów złotych dofinansowania.
- Od ponad 10 lat ekonomia społeczna zajmuje trwałe miejsce w regionie - mówi Anna Mieczkowska z zarządu województwa. - Zachodniopomorski samorząd nie tylko się jej mocno przyglądał, ale i wspierał jej rozwój. Nadal jednak potencjał ekonomii społecznej nie do końca jest wykorzystany. Trzeba też zwiększać świadomość i ciągle dość skromną o niej wiedzę mieszkańców.
Informowaniem, edukowaniem społeczeństwa, łamaniem stereotypów na temat ekonomii społecznej mają się zająć ośrodki jej wsparcia. W podzielonym na 4 subregiony (szczeciński, koszaliński, szczecinecki i stargardzki) województwie poprowadzi je, dzięki wygranemu konkursowi, SZOWES. Tworzą ją doświadczeni już w prowadzeniu takich działań partnerzy: 4C Krzysztof Musiatowicz, Aktywa Plus Emilia Kowalska, gmina Pyrzyce, gmina miejska Wałcz, Fundacja Nauka dla Środowiska, Fundacja Pod Aniołem i Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA (lider projektów w 4 subregionach). Na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego dostała ponad 18 mln zł.
- Na szyte na miarę, zindywidualizowane wsparcie -umożliwiające ich rozwój, tworzenie nowych miejsc pracy - mogą liczyć setki podmiotów ekonomii społecznej, zarówno te już istniejące, jak i powstające - informuje Natalia Wegner, prezes KARR SA. - Tysiąc osób zostanie objętych kompleksowym wsparciem - za darmo poprowadzimy je za rękę, pokażemy, na czym polega działanie przedsiębiorstwa. Czeka nas też promocja ekonomii społecznej w samorządach, różnych instytucjach i biznesie.
W środę, w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie, zostały podpisane umowy na wsparcie z RPO działań Sieci. Dofinansowane projekty prowadzi ona już od marca. Potrwają one do połowy 2019 r.
- Ośrodki wsparcia ekonomii społecznej zajmą się także osobami wykluczonymi z rynku pracy, niepełnosprawnymi, w wieku 50 + - dodaje Justyna Iwankiewicz, koordynatorka SZOWES. - Ponadto, w swych działaniach skupiamy się na tych organizacjach pozarządowych, m.in. fundacjach czy stowarzyszeniach, które chcą się ekonomizować: tworzyć nowe miejsca pracy, zwiększać zatrudnienie, a także swoje obroty przez udział w przetargach, zadaniach zlecanych przez samorządy.
(mag)
Fot.: Marzenna Głuchowska
Na zdjęciu: Andrzej Przewoda- dyrektor WUP w Szczecinie, Anna Mieczkowska- członek zarządu województwa, Natalia Wegner- prezes KARR SA.