Czwartek, 21 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Miliony na poprawę bezpieczeństwa pracy. ZUS czeka na wnioski

Data publikacji: 25 marca 2024 r. 08:48
Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2024 r. 09:01
Miliony na poprawę bezpieczeństwa pracy. ZUS czeka na wnioski
 

Z tego programu ZUS skorzystało już setki firm i instytucji, bo poprawa warunków pracy, jej bezpieczeństwa i higieny to proces nadrzędny w przedsiębiorstwach.  W tym roku startuje kolejna edycja konkursu - do 27 marca ZUS czeka na wnioski dotyczące projektów, które będzie można zrealizować w 2025 roku. Do rozdysponowania ma 120 milionów złotych.

ZUS ogłosił konkurs, którego założenia w efekcie mają zmniejszyć zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi. Płatnicy składek mogą zatem otrzymać dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy i zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy. Firmy mogą zdobyć pieniądze na działania, które przeciwdziałają nadmiernemu hałasowi, promieniowaniu, zapyleniu oraz pozwolą zakupić sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo w przedsiębiorstwach.

- W konkursie każdy płatnik składek może zyskać dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości projektu, ale nie więcej niż 300 tys. złotych - informuje Karol Jagielski regionalny rzecznik ZUS w Szczecinie. - Warunkiem jest, aby spełnił wszystkie wymagania określone w regulaminie konkursu. Przede wszystkim nie może zalegać z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, zalegać z opłacaniem podatków, być w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w czasie likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.

Dofinansowanie od narodowego ubezpieczyciela przedsiębiorcy mogą otrzymać raz na trzy lata i wykorzystać na zakup maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem i drganiami mechanicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym, zapyleniem, służących także poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości. Ich katalog jest szeroki. Za uzyskane środki można np. nabyć osłony do niebezpiecznych stref maszyn, urządzenia ochronne dla kurtyn świetlnych i skanerów laserowych, przyrządy ochronne do mat, podłóg, obrzeży, krawędzi, elementy systemów sterowania urządzeń sterujących, kabiny i obudowy dźwiękoizolacyjne i dźwiękochłonne do osłon i ekranów chroniących przed promieniowaniem optycznym, hałasem oraz polami elektromagnetycznymi. ZUS dofinansuje także kupno urządzeń przeciwdrganiowych i urządzeń oczyszczających powietrze, systemów i elementów wentylacji nawiewnej i wywiewnej. Pieniądze można wykorzystać na urządzenia bhp służące poprawie pracy na wysokości, m.in. zakup podestów, platform i podnośników oraz te, które służą przy pracach ręcznych, np. wózków widłowych. Wnioskować można również o dotacje na środki ochrony indywidualnej pracownika.

Termin składania wniosków o dofinansowanie mija 27 marca 2024 roku.

Wniosek o dofinansowanie z niezbędną dokumentacją należy złożyć wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl, na stronach internetowych ZUS znajdują się również szczegóły konkursu, regulamin oraz wzory niezbędnych dokumentów.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA