Gospodarce morskiej poświęcone było niedawne spotkanie w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Dyskutowali naukowcy i eksperci.
– Mamy zaniedbania sięgające kilku dekad, jeśli chodzi o pogłębianie Odry – mówił na wstępie kpt. ż.w. Józef Gawłowicz.
Uczestnicy debaty oceniali możliwości wykorzystania śródlądowych dróg wodnych do transportu. Zdaniem dr. hab. inż. Tadeusza Graczyka, profesora ZUT-u, pomysł połączenia Adriatyku z Bałtykiem wydaje się bardzo atrakcyjny, ale na jego realizację potrzebne są duże nakłady.
– Potencjał jest, choć wymaga wiele pracy – zaznaczyła Aneta Szreder-Piernicka, dyrektor ds. handlowych w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. – Obecnie, spośród różnych gałęzi transportu, które obsługują zespół portów Szczecin i Świnoujście, żegluga śródlądowa stanowi zaledwie 4 procent.
Dyskutowano też o możliwościach rozwoju przemysłu okrętowego w Szczecinie i regionie.
– Do zbudowania dużego przemysłu potrzeba potencjału technicznego, ludzkiego, organizacji i pieniędzy, czyli kredytów – mówił profesor Graczyk. – Niedawno wykonywaliśmy ekspertyzę i potencjał techniczny terenu, którym zawiaduje Szczeciński Park Przemysłowy, istnieje. Gorzej jest z pracownikami, bo po upadku stoczni się rozpierzchli i trzeba szybko zmontować zespół. Nad organizacją pracuje prezes SPP Andrzej Strzeboński. Jeśli chodzi o kredyty, to nie powinno być barier.
Przewodniczący Porozumienia stowarzyszeń na rzecz odbudowy przemysłu okrętowego w Szczecinie Jan Jęczkowski stwierdził, że jest szansa na ożywienie stoczni. Za słuszne uznał powołanie konsorcjum.
Krzysztof Piotrowski, były prezes Stoczni Szczecińskiej Porta Holding, był pytany, jakie statki budować.
– Dla nas najbardziej opłacalne były kontenerowce – przypomniał. – Nadal są towarem pewnym. Można też produkować statki techniczne.
Rozmawiano również o roli klastrów w sektorze morskim.
– Najważniejsze, żeby działać wspólnie – podkreślała dr Katarzyna Kazojć z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, która przybliżyła ideę klastrów.
Organizatorem spotkania był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie.
Tekst i fot. (ek)