W Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na szczecińskiej Łasztowni w najbliższy poniedziałek (19 grudnia) odbędzie się kolejna – 25. już – prelekcja Ludmiły Kopycińskiej z cyklu „Historia polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego”. Tematem będzie 65 lat Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf” w Szczecinie. Początek spotkania o godz. 18.
Morskie spotkania z Ludmiłą Kopycińską w Starej Rzeźni odbywają się z reguły w ostatni poniedziałek miesiąca. W grudniu będzie to dzień świąteczny, więc tym razem prelegentka zaprasza tydzień wcześniej.
– Swoje początki w branży rybnej firma rozpoczęła 19 kwietnia 1957 r., kiedy to Ministerstwo Żeglugi utworzyło pierwsze w historii Szczecina Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf” – przypomina L. Kopycińska, która jest miejskim przewodnikiem PTTK, a przez 35 lat pracowała w szczecińskim porcie. – Przedsiębiorstwo zajmowało się połowami dalekomorskimi, przetwórstwem rybnym, jak również świadczyło usługi chłodnicze w zakresie magazynowania oraz przeładunku towarów. Ponadto flota pomocnicza będąc przez pewien czas w strukturach PPDiUR „Gryf” dostarczała trawlerom na łowiskach w różnych rejonach świata różnorodne zaopatrzenie, m.in. paliwo, wodę, opakowania dla produkcji realizowanej na statkach łowczych i świadczyła usługi odbioru od trawlerów ich produkcji w postaci kartonów z rybą mrożoną i worków z mączką rybną.
„Gryf” wprowadził na rynek wiele znanych i uznanych produktów spożywczych na bazie ryb, w tym popularny do dziś paprykarz szczeciński. Przez lata firma rozwijała swoją działalność, stając się ważnym elementem w sektorze gospodarki morskiej i przetwórstwa rybnego w regionie. Jak układały się jej losy, będzie można się dowiedzieć się z poniedziałkowej prelekcji, uczestnicząc w spotkaniu osobiście lub poprzez transmisję w mediach społecznościowych CKE Stara Rzeźnia.
(ek)