Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Ochrona przed sztormem

Data publikacji: 05 czerwca 2019 r. 17:26
Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2020 r. 16:11
Ochrona przed sztormem
 

Nowe ostrogi w morzu, kamienna opaska brzegowa i szersze plaże chronią przed niszczycielskim działaniem sztormowych fal odcinki wybrzeża pomiędzy Dziwnówkiem a Dziwnowem oraz między Rewalem a Trzęsaczem. Wykonane prace podsumowano 4 bm. w Niechorzu na konferencji szczecińskiego Urzędu Morskiego. W wyniku oszczędności, jakie uzyskano na etapie procedur przetargowych na roboty budowlane, projekt poszerzono o przebudowę czterech ostróg w Dziwnowie i sztuczne zasilanie piaskiem kolejnego odcinka brzegu.

„Zabezpieczenie zagrożonych odcinków zachodniego wybrzeża” to oficjalna nazwa projektu realizowanego przez UMS, przy współudziale środków z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całego przedsięwzięcia to ok. 53 mln zł, z czego dofinansowanie UE wynosi ok. 45 mln zł. 

– Jeśli chodzi o odcinek Dziwnówek – Dziwnów, mieliśmy za zadanie usunąć 24 zniszczone ostrogi drewniane z narzutem kamiennym, jeszcze poniemieckie konstrukcje, i w to miejsce wybudować 21 nowych ostróg, a na koniec cały ten odcinek pokryć piaskiem pobieranym z dna morskiego – mówił inspektor Piotr Domaradzki, pełnomocnik ds. projektu. – Prace rozpoczęły się żwawo na początku roku 2018.

Niestety, zostały wstrzymane po tym, jak koparka natrafiła na niebezpieczną pozostałość z czasów II wojny światowej i doszło do wybuchu. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Teren trzeba było jednak przeszukać i oczyścić z obiektów wybuchowych. Trwało to prawie pół roku.

– Udało się to jednak zrobić bez zagrożenia terminu końcowego całego przedsięwzięcia – zaznaczył P. Domaradzki. – Na czas oczyszczania z tych obiektów siły i środki zostały przerzucone na odcinek Rewal – Trzęsacz. Roboty polegały tu na wybudowaniu ośmiu kolejnych ostróg, a następnie opaski kamiennej narzutowej pod klifem. Później kontynuowano prace w Dziwnówku.

W ślad za robotami przy budowie ostróg następowało sztuczne zasilanie brzegu: pogłębiarka pobierała piasek z dna morskiego, dowoziła go w pobliże brzegu, a następnie rurociągiem był on po wymieszaniu z wodą pompowany na plażę. Woda odpływała do morza, a piasek rozgarniano spychaczami.

Pomiędzy Dziwnówkiem a Dziwnowem zabezpieczono 3 km brzegu, zaś między Rewalem a Trzęsaczem – ok. 1,5 km. Wykonawcą robót budowlanych, związanych z usunięciem i budową ostróg oraz opaski brzegowej, było Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Hydrobud Adam Dzik z Ustronia Morskiego. Z kolei sztuczne zasilanie brzegu wykonało konsorcjum firm z Przedsiębiorstwem Robót Czerpalnych i Podwodnych z Gdańska jako liderem.

– Procedury przetargowe wygenerowały nam spore oszczędności w projekcie – poinformował inspektor Domaradzki. – Do tego dołożyła się jeszcze zmiana stawki VAT. Po długoletnich bojach udało się uzyskać orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące traktowania robót związanych z ochroną wybrzeża jako robót ochrony środowiska morskiego, a na to VAT jest zerowy.

Uzgodniono z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisanie aneksu do umowy o dofinansowanie, rozszerzającego projekt o dwa główne zadania: przebudowę czterech starych ostróg w Dziwnowie oraz sztuczne zasilanie na odcinku ok. 2,5 km. Prace te mają być wykonane do końca kwietnia przyszłego roku.

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA