Wielozadaniowy statek „Zodiak II” został w piątek (25 września) w Gdyni uroczyście ochrzczony i podniesiono na nim banderę. Jednostkę zbudowała stocznia Remontowa Shipbulding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding w ramach projektu prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie. Uroczystość była częścią obchodów stulecia polskiej administracji morskiej.
Projekt „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, z programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020. Wartość kontraktu przekracza 213 mln zł.
Inwestorem jest Urząd Morski w Szczecinie, a „Zodiak II” to pierwsza z pary jednostek, zbudowana w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Trafiła do Urzędu Morskiego w Gdyni. Drugi statek – „Planeta I” – będzie eksploatowany przez Urząd Morski w Szczecinie. Prace przy jego budowie są na ukończeniu. Na 10 listopada zapowiadane jest uroczyste podniesienie bandery przy nabrzeżu u stóp Wałów Chrobrego. „Planeta I” będzie stacjonować w Świnoujściu i zastąpi wysłużoną „Planetę”.
Każdy ze statków ma 60 m długości, ok. 13 m szerokości oraz 3,5 m zanurzenia. Mogą osiągać prędkość 13 węzłów. Ich wielozadaniowość polega na pełnieniu funkcji lodołamacza, jednostki hydrograficznej, statku pożarniczego, ratowniczego i do zwalczania rozlewów olejowych.
– Dzięki temu administracja już w pełni wchodzi w XXI wiek – mówił podczas gdyńskiej uroczystości Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Obecny w Gdyni Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podkreślił, że proces odnawiania floty urzędów morskich jest dla niezwykle ważny w kontekście ich umacniania. Silne urzędy morskie będą bowiem miały wpływ na kształtowanie całej gospodarki morskiej.
– Realizujemy dziś projekt wymiany taboru pływającego, taboru, który sięgał jeszcze czasów powojennych – zaznaczył Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. – Mówimy też o dniu historycznym, niestety, ze względu na koronawirusa nie mogliśmy świętować tak, jak założyliśmy, stulecia administracji morskiej.
Dyrektor Piotrzkowski przypomniał, że 2 kwietnia 1920 roku powołano Urząd Marynarki Handlowej, a Józef Poznański, który został dyrektorem tego Urzędu, objął również stanowisko dyrektora Głównego Urzędu Morskiego w Gdańsku po wojnie, 10 maja 1945 roku.
Marcin Ryngwelski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding SA, dziękował urzędom morskim za dobrą współpracę przy budowie obu statków.
– Już dzisiaj zapraszam do wypatrywania na wodach Zatoki Gdańskiej bliźniaczej jednostki „Planeta I”, która na początku października rozpocznie próby morskie, a na przełomie października i listopada zostanie przekazana tym razem Urzędowi Morskiemu w Szczecinie – zapowiedział.
Dodał, że budowa „Zodiaka II” była dużym wyzwaniem, bo armator postawił jasne wymagania: statek ma być wielozadaniowy i nowoczesny. Został naszpikowany najnowocześniejszą elektroniką i wszystkimi systemami napędowymi i manewrowymi, które są dziś dostępne na rynku shippingowym.
Matką chrzestną „Zodiaka II” została Mieczysława Piotrzkowska, małżonka dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
(ek)
Fot. Marek CZASNOJĆ