Złoże gazu ziemnego, które pozwoli zasilać w paliwo rejony Koszalina i Kołobrzegu, odkryło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. W okolicy Siemidarżna (pow. gryficki), znaleziono zasoby szacowane na 0,5-1 mld m. sześć.
Prawdopodobny roczny przypływ tego gazu to ok. 25 mln m sześć. paliwa. "Dokładniejsze dane na temat zasobów oraz wydajności z otworu Dargosław-1 będą znane po zakończeniu wszystkich badań i analiz" - informuje w komunikacie PGNiG. Jednak informacje uzyskane podczas wiercenia, "pozwalają mieć nadzieję na występowanie także złóż ropy naftowej w tym rejonie".
Odwiert Dargosław-1, wykonywany w ramach koncesji poszukiwawczej siągnął głębokość 2878 metrów. Prace prowadziła firma Exalo Driling S.A.
Nowe złoże gazu ziemnego pozwoli na utrzymanie stabilnych dostaw gazu dla rejonów Koszalina i Kołobrzegu, które są zasilane właśnie z okolicznych złóż.
"Odkrycie pozwala z optymizmem myśleć o zwiększeniu wydobycia na obszarze Pomorza Środkowego. W tym celu Spółka planuje wykonanie nowych badań sejsmicznych 3D" - czytamy w informacji Departamentu Komunikacji PGNiG SA.
Firma ta przypomina, że poszukiwania w tej części Polski prowadzone są od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W latach 70., w sąsiedztwie otworu Dargosław-1, odkryto złoża gazu ziemnego: Gorzysław N, Gorzysław S oraz Trzebusz, a także złoża ropy naftowej (Gorzysław, Petrykozy). Występują one w bardzo skomplikowanej strefie geologicznej w skałach karbonu i permu.
(kl)
Fot.: PGNiG