Do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach dotarła w poniedziałek (27 marca) pierwsza dostawa etylenu dla Polimerów Police. Gazowiec „Gaschem Rhone” dostarczył spółce Grupa Azoty Polyolefins 3500 ton surowca. Roczne zapotrzebowanie na etylen szacowane jest na ok. 13 000 ton.
Etylen zostanie wykorzystany w pierwszej kolejności do procesów schładzania, uruchamiania i testów naziemnego zbiornika oraz instalacji towarzyszących umiejscowionych na terenie terminalu, a w kolejnym etapie – do rozpoczęcia produkcji kopolimerów polipropylenu. Etylen będzie przechowywany w naziemnym zbiorniku o pojemności 12 000 m sześc., w stanie schłodzonym do temperatury minus 104 stopnie Celsjusza.
Ogólny postęp rzeczowy prac realizowanych w ramach flagowej inwestycji Grupy Azoty w Policach na 14 marca br. wyniósł 99,15 proc. i jest już w ostatniej fazie realizacji. Projekt ma znaczenie strategiczne dla krajowej gospodarki i zwiększy dynamikę rozwoju polskiego segmentu tworzyw sztucznych.
– Finalizujemy realizację dostaw kluczowych surowców, które pozwolą na uruchomienie nowej fabryki Grupy Azoty Polimerów Police – jednej z największych inwestycji europejskiego przemysłu chemicznego – powiedział prezes Grupy Azoty SA Tomasz Hinc. – Zrealizowana pierwsza dostawa etylenu, po grudniowej dostawie propanu, potwierdza rozpoczęcie procesu rozruchu kolejnej, kluczowej części instalacji do produkcji polipropylenu oraz instalacji odwodornienia propanu.
(ek)