Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Porozumienie z portem w Kłajpedzie

Data publikacji: 09 marca 2018 r. 21:03
Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2018 r. 20:41
Porozumienie z portem w Kłajpedzie
 

Zarządy portów Szczecin-Świnoujście i Kłajpeda w piątek (9 marca) zawarły w Wilnie porozumienie o współpracy i uruchomieniu połączenia promowego Świnoujście-Kłajpeda. Dokument w obecności premierów Polski - Mateusza Morawieckiego i Litwy - Sauliusa Skvernelisa podpisali: Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Arvydas Vaitkus, dyrektor generalny portu w Kłajpedzie.

- Porozumienie zakłada m.in. zacieśnianie dwustronnej współpracy w zakresie rozwoju transportu morskiego - informuje Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ. - Temu celowi mają służyć wspólne działania promocyjne, gospodarcze i handlowe, ukierunkowane na zwiększenie wymiany handlowej partnerskich portów. Przewiduje się także wizyty studyjne w portach oraz wymianę informacji i doświadczeń handlowych. Zakłada się również tworzenie zespołów specjalistów z partnerskich portów, których zadaniem będzie realizacja zapisów porozumienia.

Dokument podpisano w ramach odbywającego się w Wilnie spotkania szefów rządów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy, poświęconego m.in. kwestiom współpracy na forum Unii Europejskiej i NATO oraz omówieniu rozwoju regionalnej infrastruktury energetycznej i transportowej. Premierowi Morawieckiemu towarzyszył m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Przedstawiciele ZMPSiŚ weszli w skład oficjalnej delegacji rządowej.

- Obecnie współpraca polsko-litewska rozwija się bardzo intensywnie, a ważnym jej elementem są porty w Szczecinie i Świnoujściu, szczególnie w kontekście uruchomienia połączenia promowego ze Świnoujścia do Kłajpedy - dodaje M. Woźniak-Lewandowska. - Analizy dowodzą, że przeniesienie ruchu tranzytowego samochodów ciężarowych z dróg na promy mogłoby obniżyć koszty frachtu o blisko połowę.

Port w Kłajpedzie, podobnie jak zespół portów Szczecin-Świnoujście jest uniwersalny. Roczna wielkość obsługiwanej masy towarowej przekracza 40 mln ton, w tym 12 mln ton ładunków płynnych, 18 mln ton suchych masowych oraz 13 mln ton drobnicy. Roczne obroty kontenerowe kształtują się na poziomie 450-470 tys. TEU. Port w Kłajpedzie odwiedza także każdego roku kilkadziesiąt wycieczkowców.

(ek)

Fot. ZMPSiŚ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

,
2018-03-09 23:59:33
Pewnie cena zaporowa i długi czas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA