Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Październikowe dane GUS o koniunkturze konsumenckiej sygnalizują pogarszające się nastroje gospodarstw domowych. Sprzedaż detaliczna we wrześniu była o 2,5% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ:
- Bieżący wskaźnik koniunktury w październiku wynosił 20, a więc o 5 pkt. proc. mniej niż we wrześniu. To efekt większego pesymizmu, pogorszenia sytuacji finansowej gospodarstw domowych, a także niepewności co do zmian sytuacji gospodarczej w kraju. Rośnie także odsetek osób obawiających się wzrostu bezrobocia (o 4% w porównaniu z poprzednim miesiącem).
Wojciech Jurek, Personel Partner, członek ZPPZ:
- Prawdopodobnie możemy spodziewać się zachowań konsumenckich notowanych na przełomie marca i kwietnia, a więc rosnącego zainteresowania e-commerce, większych i rzadszych zakupów oraz niskiego popytu na usługi związane ze społecznymi interakcjami. Wśród branż możemy wyróżnić zarówno takie, które odnotowały wzrost popytu (np. produkty farmaceutyczne), jak i takie, którym pierwsza fala pandemii przyniosła spadki, jednak teraz skala zagrożenia nie jest tak znaczna, jak w kwietniu (motoryzacja). W innej sytuacji są restauracje i branża gastronomiczna, w której powrót do poziomu popytu sprzed pandemii można uznać za realny dopiero w dłuższej perspektywie, co znacznie zagraża wielu istniejącym przedsiębiorstwom.