Według danych podanych przez GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 r. w porównaniu z lutym 2022 roku wzrosły o 18,4%. W stosunku do stycznia 2022 wzrost wyniósł 1,2%
Mariusz Tarhoni, ekspert ds. organizacji i ekonomiki ochrony zdrowia przy zarządzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, prezes zarządu Medika Usługi Medyczne Sp. z o.o.
Zgodnie z prognozami inflacja w lutym 2023 wzrosła o 18,4 % w skali roku i jest to najwyższy, roczny wzrost od 1997 roku. W marcu inflacja spada, jednak dalej nie ma powodów do zadowolenia i jej poziom będzie odczuwalny dla naszych portfeli. Bariera psychologiczna, która wynosi 20%, nie została osiągnięta. Co ważne, znacznie szybciej niż średnia inflacja drożeje większość produktów spożywczych. Pieczywo, mięso, warzywa, mąka, ryż czy nabiał to podstawowe produkty, których ceny wzrosły o 20%, a nawet 30 %.
Katarzyna Raczkowska, ekspertka ds. HR przy zarządzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, dyrektorka zarządzająca w firmie Master HR Sp. z o.o.
Ceny gazu i energii elektrycznej wzrosły od grudnia 2022 r o 22,3% i to ich ceny znajdują się na czele wzrostów cen w ciągu ostatnich kilku miesięcy. GUS podaje, że w 2022 r. Polacy i Polki więcej wydawali na żywność i energię, a mniej na alkohol i tytoń. Warto zauważyć, że GUS także co roku zmienia koszyk produktów, na podstawie naszych wydatków. Ustalane są nowe rangi (wagi, istotności) kategorii produktów. Fakt ten, był powodem zmiany danych, które podał początkowo Główny Urząd Statystyczny – w styczniu tego roku ceny wzrastały wolniej o 16,6%, a nie jak podano wcześniej o 17,2%.