Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Według „Monitora Rynku Pracy” 15 proc. osób spośród deklarujących chęć pracy sezonowej wyjedzie za granicę – 30 proc. do Holandii, 28 proc. do Niemiec, 17 proc. do Wielkiej Brytanii, a 15 procent do Szwajcarii.
Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy:
- Sezon wakacyjny wiąże się z dodatkowym zapotrzebowaniem na pracowników z powodu zwiększonych zamówień lub nieobecności urlopowych. To okazja na dodatkowy zarobek, ale również na zdobycie cennego doświadczenia. Jak wynika z „Monitora Rynku Pracy” dla wielu osób życie zawodowe ma duży wpływ na życie prywatne. Spora grupa pracowników korzysta ze służbowej skrzynki na prywatnym laptopie lub telefonie i tym samym pozostaje cały czas „on-line”, będąc w stanie odpowiadać na maile i telefony.
Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw:
- Zdecydowana większość osób poszukujących pracy sezonowej planuje pracować tam, gdzie mieszka lub w miejscowości, z której pochodzi. Praca za granicą nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak w latach ubiegłych. Jedną z przyczyn może być wzrost wynagrodzeń w Polsce, dzięki któremu (biorąc pod uwagę wszystkie koszty) można liczyć na dochód porównywalny z zagranicznym. Należy podkreślić, iż model wyjazdów do pracy za granicę zmienia się, Polacy chcą wyjeżdżać na krótsze niż dotychczas okresy, a ich wymagania płacowe rosną. Warto również zauważyć, iż mimo niewielkiej liczby osób deklarujących wyjazd za granicę w kontekście pracy sezonowej, kraje zachodnie nadal kuszą polskich pracowników wyższymi wynagrodzeniami zwłaszcza w branży budowlanej czy przemysłowej.