Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Jak szacuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia wyniosła 6,5% na koniec stycznia. Wzrosła więc względem grudnia ubiegłego roku o 0,3 pkt. proc.
Katarzyna Raczkowska, dyrektor zarządzająca MasterHR, ekspertka ZPPZ ds. HR:
- Zjawisko sezonowego wzrostu bezrobocia nie jest niespodzianką, a więc wzrost tego wskaźnika nie powinien dziwić. Pozytywnym zaskoczeniem jest z pewnością utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie 6,1% przez sześć miesięcy ubiegłego roku. Znaczny wzrost wskaźnika powstrzymywały zasiłki finansowe oraz inne rozwiązania finansowane ze środków publicznych, których celem było przede wszystkim utrzymanie poziomu zatrudnienia. Wielu pracowników obawia się o przyszłość firm, a wciąż obowiązujące restrykcje dla poszczególnych branż sprawiają, że pracodawcy o wiele ostrożniej podchodzą do zatrudniania nowych osób na stałe. Możemy spodziewać się zwiększenia liczby umów cywilno-prawnych, czyli takich, które nie wiążą pracowników i pracodawców na stałe.
Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ:
- Na rynku pracy obserwujemy wciąż wiele firm, które prowadzą intensywne rekrutacje i poszukują rąk do pracy. Dotyczy to zwłaszcza branży informatycznej i telekomunikacyjnej. Jednak dla osób z branż najbardziej dotkniętych przez pandemię możliwość znalezienia pracy w branżach rozwijających się jest bardzo ograniczona, gdyż firmy poszukują osób o konkretnych, bardzo często technicznych kwalifikacjach. Skuteczność wsparcia oferowanego przez tarcze zweryfikują kolejne miesiące. Sytuacja wskazuje duże zapotrzebowanie na program podnoszący lub uzupełniający kwalifikacje, aby osoby tracące pracę miały możliwość zatrudnienia w innych niż do tej pory branżach.