Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Jak podaje GUS w październiku br. liczba pracowników w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 osób wynosiła 6383,3 tys., a więc w ciągu roku wzrosła o 2,5%. W 2018 r. wzrost ten wynosił 3,2%.
Katarzyna Raczkowska, dyrektor zarządzająca master HR, członkini ZPPZ:
-Zmniejszeniu uległa dynamika wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Porównując z październikiem ubiegłego roku pensje wrosły o 5,9%, a przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5213,27. Od stycznia br. widoczne jest zróżnicowanie dynamiki wzrostu płac między poszczególnymi sektorami. Najsłabszy wzrost zanotowano w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo” (4,2%), największy zaś w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca” (9,4%).
Wojciech Jurek, Personel Partner, członek ZPPZ:
- Zróżnicowanie wysokości płac oraz dynamiki ich wzrostu może być impulsem dla pracowników do poszukiwania pracy w branżach, które są lepiej płatne. Ustalona na przyszły rok wysokość minimalnej płacy (2600 zł) wpływa na skłonność pracodawców do zatrudniania nowych pracowników, zwłaszcza na stanowiskach, które nie wymagają specjalistycznych kwalifikacji. Dodatkowo na zaistniałą sytuację wpływa spadek popytu na usługi i dobra, co z kolei przyczynia się do stopniowego ograniczania produkcji