Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w czerwcu 5802,42 zł, a więc oznacza to, że w ciągu ostatniego roku wzrosło o 9,8%, czyli 516 zł (GUS).
Wojciech Jurek, Personel Partner, członek ZPPZ: Po okresie pandemii wzrost płac znacznie przyspieszył. Rok wcześniej dynamika wynosiła 3,2%. Jednak z uwagi na wysoką inflację (4,4%) realny wzrost płac nie jest aż tak duży. Niemal 10% wzrost pensji jest po części efektem niewystarczającej podaży pracowników. Zmniejsza się liczba osób w wieku produkcyjnym, mimo licznej grupy pracowników cudzoziemskich również jest zbyt mało biorąc pod uwagę potrzeby przedsiębiorców. Wzrost płac to także czynnik sprzyjający rotacji pracowników – dla wielu osób wyższa płaca jest powodem, dla którego warto podjąć próbę zmiany pracy.
Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw: W sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób przeciętne zatrudnienie wzrosło w ciągu roku o 2,8% i wyniosło 6359,3 tys. osób. Wzrost obserwujemy od kwietnia, jednak liczba zatrudnionych nie powróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii. To skutek między innymi wprowadzanych przez wiele firm automatyzacji procesów oraz rozwiązań opartych na technologii. Prognozy na kolejne miesiące wskazują na dalszy wzrost zatrudnienia, o ile kolejna fala pandemii nie spowoduje ograniczeń aktywności zawodowej oraz lockdownu. Jednocześnie, w kontekście ostatnich wskaźników inflacyjnych, presja wzrostu wynagrodzeń może być coraz bardziej odczuwalna w poszczególnych sektorach gospodarki.