Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: W styczniu br. w sektorze przedsiębiorstw było zatrudnionych 6314,1 tys. osób, a więc w ciągu roku liczba ta zmniejszyła się o 54,3 tys. osób (jak podaje GUS). Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5536,8 zł.
Kamil Zieliński, 7HR, ekspert ZPPZ ds. zatrudnienia:
- Mimo że obecna sytuacja spowodowana pandemią wpłynęła na przyspieszenie procesów automatyzacji ograniczających zapotrzebowanie na zatrudnianie nowych pracowników, to jednak wiele wskazuje na to, że rozpoczyna się proces dostosowywania zatrudnienia do potrzeb firmy. Wiele przedsiębiorstw nie utrzymało sprzedaży usług czy produktów na poziomie notowanym przed pandemią. Zwiększyła się także liczba planowanych zwolnień grupowych, które zostaną realizowane w najbliższych miesiącach. Do tej pory jednym z czynników ograniczających zwolnienia było wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych i finansowych PFR, jednak obecnie wielu przedsiębiorców bez perspektywy zmiany sytuacji nie będzie w stanie utrzymać zatrudnienia na dotychczasowym poziomie.
Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw:
- W styczniu br. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5536,80 zł, a więc mniej niż w grudniu 2020 r. Taki spadek na przełomie roku jest częstym zjawiskiem i nie powinien budzić niepokoju – dzieje się tak, ponieważ grudniowy wzrost jest najczęściej efektem wypłacanych końcoworocznych premii czy świadczeń, które wpływają na wzrost przeciętnej płacy. Zmniejsza się dynamika wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 osób – w 2020 r. pensje wzrosły o 4,8%, natomiast rok wcześniej o 7,1%. Może to skutkować zmniejszeniem rotacji pracowniczych, zwłaszcza tych motywowanych uzyskaniem wyższego wynagrodzenia.