Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Propylen z Polic trafi do Kędzierzyna

Data publikacji: 30 grudnia 2016 r. 09:06
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:34
Propylen  z Polic trafi do Kędzierzyna
 

Całość produkcji propylenu nowoczesnej instalacji PDH, która ma powstać w Grupie Azoty Police, trafi do innej spółki Grupy – zakładów w Kędzierzynie. Szacunkowo ma to być ponad 400 tys. ton tego związku chemicznego  rocznie, odbieranych przez co najmniej siedem lat. Wartość umowy, której tzw. warunki handlowe zostały podpisane w grudniu br. przez obie spółki - na podstawie prognozowanych cen określona została na ok. 3 - 3,5 mld dolarów.

Podpisane porozumienie jest kolejnym krokiem w integracji Grupy Azoty. Z

- Zacieśniamy współpracę między podmiotami grupy, jednocześnie stabilizujemy warunki handlowe i zapewniamy rynek zbytu dla propylenu, który będzie wytwarzany w Policach.  Korzyści są obustronne, my mamy pewność, że sprzedamy surowiec, a kędzierzyńska spółka będzie mieć zagwarantowane jego dostawy – powiedział wiceprezes zarządu dyrektor handlowy PDH Polska SA Artur Więznowski.

Zgodnie z zapisami dokumentu propylen wytwarzany w PDH Polska będzie odbierany przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA od  początku funkcjonowania nowej fabryki przez co najmniej siedem lat.

Ceny rozliczeniowe oparte zostały o indeksy rynkowe, będące podstawą cen kontraktowych w obrocie tym produktem.

Zgodnie z warunkami handlowymi, propylen, którego GA ZAK nie wykorzysta na potrzeby własnej produkcji, będzie sprzedawać  innym podmiotom. GA ZAK będzie wyłącznym sprzedawcą propylenu produkowanego w Policach. Od początku 2017 roku rozmowy z potencjalnymi nabywcami, prowadzone dotychczas przez PDH Polska, kontynuowane będą przez GA ZAK, który od wielu lat zaangażowany jest w handel propylenem i ma również odpowiednią liczbę cystern do jego przewozu.

 Budowa instalacji do produkcji propylenu metodą PDH to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty Police. W szczytowym momencie jej realizacji  na placu budowy będzie ok. 1000 pracowników, a po uruchomieniu instalacji zatrudnienie znajdzie ok. 200 osób.  Inwestycja jest też ogromną szansą dla polskich podmiotów. Inwestor jednym z kryteriów wyboru wykonawcy planuje uczynić udział w przedsięwzięciu polskich firm (tzw. wskaźnik polonizacji oferty). Uruchomienie instalacji zaplanowano na 2021 rok.

Pełna umowa, jako ważny element pozyskania finansowania dla projektu instalacji PDH, będzie jeszcze negocjowana. (mag)

Fot. Robert STACHNIK

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kolakowski
2016-12-30 10:06:17
5 lat czekania ho ho!Za 5 lat okaze się że nie bedzie w Policach gazu do produkcji, lub cała Polska bedzie zimą mieszkać w nieogrzewanych mieszkaniach.Niemcy wymusili ekologiczna elektrociepłownie na Gdanskiej z konsumcja 1,8 mln metrow szesciennych wiorek rocznie.5 lat takiej konsumcji wytnie lasy w Polsce od Koszalina do Trzebiezy.Dzisiaj kupuja otręby sojowe w Indonezji w cenie węgla koksującego.Niemiecki posrednik na handlu smieciami zarabia wiecej niż własciciel elektrowni wegla lini energetycznych razem wzietych
Mack
2016-12-30 09:30:38
Czyli dokładnie tak, jak zakładał prezes Jałosiński!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA