Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w lutym 2016 r. o 6,7 proc. r/r. Produkcja budowlano-montażowa spadła o 10,5 proc.- podał GUS.
Agnieszka Łabucka, GBS Bank, wiceprezeska ZPPZ Lewiatan: - Przedsiębiorstwa przemysłowe wróciły na ścieżkę szybszego wzrostu. Szczególnie branża samochodowa, która przeżywa od wielu miesięcy boom – wzrost w lutym to 11,6 proc. r/r. W branży tej działają w Polsce firmy z kapitałem zagranicznym. Ponad 90 proc. ich produkcji to eksport, a dostawcy to w większości polskie firmy MŚP. Sukces tej branży wspiera silnie nasz potencjał eksportowy, a także – przez łańcuch dostaw – pozwala rozwijać się polskim firmom i wprowadza do nich innowacje.
Ryszard Siwiec, SBI:- Jedynym niepokojącym sygnałem jest sytuacja w polskiej czołowej branży eksportowej – maszyn i urządzeń. Spadki w tym dziale przemysłu wskazują na ograniczenia popytu inwestycyjnego. Pytanie, czy na rynku polskim, czy na rynkach zewnętrznych, czy też i tu, i tu. Odpowiedź jest ważna, mówi bowiem wiele o skłonności przedsiębiorstw do inwestycji. A inwestycje to nie tylko 20- procentowy składnik polskiego PKB, ale przede wszystkim podstawa do wzrostu gospodarczego w przyszłości, w tym przyszłość rynku pracy.