Od końca czerwca trwa w Świnoujściu remont starych ostróg przy falochronie centralnym. Przeprowadza go firma Aqua-Neko z Dobrej, która wygrała przetarg ogłoszony przez Urząd Morski w Szczecinie. Roboty potrwają do końca września, a ich wartość to ponad 1,5 mln złotych.
– Zakres prac obejmuje rozbiórkę starej i ułożenie nowej nawierzchni kamiennej, demontaż starego oraz montaż nowego oświetlenia, remont oczepów betonowych, a także uzupełnienie szczelin dylatacyjnych masą bitumiczną – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Falochron centralny w Świnoujściu, wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku, stanowi wschodni brzeg ujścia cieśniny Świny do Morza Bałtyckiego. Ma konstrukcję narzutowo-kamienną z nadbudową betonową (żelbetową), a jego całkowita długość wynosi ok. 1,5 km. Od strony wschodniej wierzchnią warstwę narzutu falochronu stanowią tzw. gwiazdobloki, którymi umocniona jest również jego głowica. Po stronie zachodniej falochron posiada siedem ostróg kamiennych, których zadaniem jest wytłumianie falowania przy wejściu do portu.
Od czasu wybudowania infrastruktury dostępowej do nowego portu zewnętrznego (przyjmującego gazowce LNG), falochron centralny, do którego od strony wschodniej dobudowano wówczas nową ostrogę o długości ok. 255 m, pełni także funkcję osłony tzw. gazoportu od strony zachodniej.
(ek)
Fot. UMS