Cukrownia Kluczewo jest jednym z siedmiu zakładów produkcyjnych koncernu. Jak informuje Sandra Malinowska z „Polskiego Cukru”, wspomniany silos ma mieć pojemność 60 tys. ton i zostanie oddany do użytku przy końcu 2017 rokuObecny silos zbudowany został w 2002 roku i może pomieścić 50 tys. ton cukru (wówczas był to największy tego typu obiekt w Europie Środkowej). Produkcja zaś wynosi około 120 tys. ton. Dlatego drugi silos jest tak bardzo potrzebny.
Z cukrowni wywożone są dziesiątki ton cukru, a przywożone setki ton buraków. Aby ruch potężnych ciężarówek, w tym cystern przewożących cukier, był nieco mniej uciążliwy dla innych użytkowników ulic w rejonie zakładu, zwłaszcza ul. Broniewskiego, zmieniona zostanie organizacja ruchu. M.in. przebudowany zostanie narożnik ul. Broniewskiego w stronę placu surowcowego, a przy ul. Głównej powstanie parking dla pracowników i gości zakładu. Przebudowana zostanie także (patrząc w kierunku Pyrzyc) prawa strona ul. Broniewskiego, a obok kolejnego silosu powstanie sieć dróg wewnętrznych.
Zmieni się również gospodarka wodą. Wokół cukrowni, od strony os. Pyrzyckiego oraz od ul. Kolejowej, ma powstać otulina z roślinami i strefą zieleni. Niewykluczone, że tymi roślinami będzie kukurydza i wierzba energetyczna, nadające się na biomasę. Wodą wykorzystywaną do produkcji nawadniane będą rośliny rosnące w otulinie i strefa zielona. Im więcej jej trafi do otuliny, tym mniej zasili Małą Inę.
Cukrownia w Kluczewie funkcjonuje już ponad 130 lat. Pierwszą partię cukru wyprodukowano tu w 1884 roku. W październiku przyszłego roku przestaną obowiązywać wszelkie procedury regulujące rynek cukru, będzie on całkowicie wolny. Każdy producent będzie mógł sprzedawać cukier tam, gdzie tylko znajdzie odbiorcę. Kluczewo zaopatruje w cukier zakłady przemysłu spożywczego, także za granicą, w Niemczech oraz w krajach skandynawskich. Jej największym konkurentem są cukrownie niemieckie. ©℗
(żak)
Fot.: Piotr DUŻAK