– Chcemy, żeby branża morska szeroko pojęta i branża logistyczna cały czas się rozwijały, żeby to była marka szczecińskiej gospodarki – mówił we wtorek (19 czerwca) prezydent Szczecina Piotr Krzystek do uczestników Biznesowego Eventu Morskiego. Była to druga edycja spotkania, zorganizowanego w Starej Rzeźni na Łasztowni.
– Jesteśmy na Łasztowni, w miejscu bardzo charakterystycznym, które symbolizuje to, jak zmienia się Szczecin właśnie od strony wody – podkreślił P. Krzystek, otwierając spotkanie. – Jestem dumny z tego, że szczecińska branża morska jest oparta właśnie o was, głównie prywatnych przedsiębiorców, którzy widzą w tym swoją szansę, mają doświadczenie zdobyte dzięki różnym formom działania, także dzięki współpracy z instytucjami naukowymi, takimi choćby jak Akademia Morska czy Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. To wszystko buduje potencjał na przyszłość. Do tego oczywiście zawsze dochodzą projekty infrastrukturalne, bez których branża morska nie może się rozwijać.
Prezydent wyraził zadowolenie z postępu prac dotyczących pogłębienia toru wodnego Świnoujście – Szczecin do 12,5 m.
– Wiem, że prace przygotowawcze cały czas postępują i środki unijne też już na to będą zabezpieczone – zaznaczył. – To jest ogromna szansa dla szczecińskiego portu, otwiera mnóstwo różnych możliwości. Cieszę się z wielu projektów technologicznych, które wokół branży stoczniowej czy offshore’owej się w Szczecinie realizują, są też szanse na nowe pomysły, na produkty, które będą trafiać właściwie na cały świat i Szczecin staje się powoli z tego znany. Sporo się mówi w mediach o wielkich projektach typu promy. Wiemy, że nie jest z tym łatwo, ale życzymy sukcesów, aby rzeczywiście to się również udało i żeby było w tym jak największe zaangażowanie przedstawicieli branży morskiej ze Szczecina.
Przedstawiciele sektora morskiego i logistycznego, przedsiębiorcy, ludzie nauki zastanawiali się, „co widać przez morskie okno Szczecina”. Dyskutowali na temat potencjału inwestycyjnego regionu, w tym o współpracy z partnerami zagranicznymi. Wymieniali doświadczenia dotyczące różnych wymiarów bezpieczeństwa łańcucha dostaw oraz stosowane praktyki mające na celu usprawnienie kontaktów biznesowych. Nie zabrakło rozmów na temat kształcenia kadr oraz nowych technologii i rozwiązań (określanych „rewolucją 4.0”), istotnych dla rozwoju branży morskiej i logistycznej.
Bloki dyskusyjne poprzedził wykład dr. inż. Tomasza Dudka, prodziekana ds. studiów stacjonarnych Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie. Mówił on m.in. o zastosowaniach technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) w gospodarce i edukacji morskiej.
Organizatorem spotkania była Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. ©℗ (ek)
Fot. Ryszard PAKIESER