Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Uhonorowano kolejnych kapitanów [GALERIA]

Data publikacji: 12 listopada 2017 r. 16:15
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2018 r. 14:42
Uhonorowano kolejnych kapitanów
 

Skwer Kapitanów na szczecińskiej Łasztowni wzbogacił się o kolejne tablice upamiętniające kapitanów żeglugi wielkiej. Są wyrazem hołdu dla ludzi morza oddanych Szczecinowi.

Pierwsze tablice odsłonięto w maju br. Uhonorowano wtedy nieżyjących już kapitanów żeglugi wielkiej Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza, Antoniego Ledóchowskiego, Zbigniewa Szymańskiego i Andrzeja Huzę oraz kapitanów żeglugi wielkiej jachtowej Ludomira Mączkę i Kazimierza Jaworskiego.

Kolejne sześć tablic odsłonięto w sobotę (11 listopada), a uroczystość wpisała się w wydarzenie "Niepodległość na maszt", organizowane przez Fundację Moja Łasztownia i Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

– Tym razem chcemy przybliżyć sylwetki żyjących, znanych, sławnych i zasłużonych kapitanów żeglugi wielkiej – mówił kapitan Włodzimierz Grycner, autor tej inicjatywy. – Wśród nich są także pierwsze kobiety morza: Danuta Kobylińska-Walas i Elżbieta Trzeciak-Zawadzka. To również wieloletni rektorzy Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie Eugeniusz Daszkowski i Aleksander Walczak oraz wykładowcy – Lech Jasiński i Józef Gawłowicz.

Kapitan Grycner dziękował Laurze Hołowacz, prezes spółki CSL Internationale Spedition, do której należy Stara Rzeźnia, za życzliwość i poparcie tej inicjatywy.

– Cieszę się, że ten skwer żyje, to jest miejsce kapitanów – podkreśliła L. Hołowacz. – Codziennie przychodzi tu wiele osób, które czytają, co jest na tych tablicach.

Od minionej soboty do czytania jest więcej.

Tablicę poświęconą E. Daszkowskiemu odsłoniła jego córka. W uroczystości nie mogła, z powodów zdrowotnych, uczestniczyć Danuta Kobylińska-Walas, pierwsza w Polsce kobieta kapitan żeglugi wielkiej.

– Sól morska pokąsała moje stawy i nie mogę przyjechać – napisała w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez wnuczkę Magdalenę Skrzyńską, która odsłoniła tablicę słynnej "Żaby".

Tablice kapitanów A. Walczaka i J. Gawłowicza odsłoniły ich małżonki, a L. Jasińskiego – wnuk Piotr.

– To naprawdę była szkoła życia – wspominała swoją pracę na morzu E. Trzeciak-Zawadzka. Tablicę poświęconą pierwszej i jedynej Polce z dyplomem kapitana ż.w. rybołówstwa morskiego odsłonił jej syn Dominik Zawadzki. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mariusz
2018-04-11 14:41:23
bardzo ciekawe komenatarze. chyba ciekawsze niz sam art. a i te tablice bylby ciekawsze gdyby opisana byla prawda. fakt upamietniana wspanialych ludzi morza w szczecinie to dobry pomysl ale trzeba nietey natrudzic sie by dojsc prawde kto i jakie mail prawdziwe zaslugi. plywalem w pzm z CE ktory piastowal to stanowisko z racji pratii nie majac zielonego pojecia o maszynowni. a sprawa pijanstwa jakie bylo 20 lat temu na statkach to inna sprawa. az dziw ze statki nie toenly na potege, a to zsluga mlodszych oficerow i reszty zalogi.
stewart
2017-12-21 13:08:16
Gratuluje posiadaczom srebrnych medali za obronnosc w tej galerii jest to co drugi .Sa to najbardziej zasłuzeni w pracy typowniczo-werbunkowej To dzieki nim połowa szczecinskich marynarzy wyemigrowała.Jeden z tych zasłuzonych kapitańcow wywiózł połowe piwnic z majatku muzeum narodowego. Bezczelnie sie dotad chwalił ze przez 28 lat nie dał sie złapac ani celnikom ani milicji ,taki miał parasol ochronny. Zreszta to tenze minchauzen obalił w Szczeciie od srodka granatami partie ktorej słuzył. Juz niedlugo ujawnimy szczególy. Ale taki Plac zdrajców w Szczecinie moze byc ku przestrodze. Bardziej honorowo jest nie szmacic sie ze szmatławcami
oj
2017-11-13 06:44:15
O TW Bartku wszyscy wiedzą, na szczęście, ale co z tego, skoro takie osoby wstydu nie mają...a inni im rękę podają.
ja
2017-11-12 23:39:45
co to znaczy korporacje..
XXX
2017-11-12 21:48:49
TW "Bartek" wiem kim jesteś. Zapomniałeś o tej historii w swoich książkach?
Matros
2017-11-12 19:53:57
Napewno pomysl Grycnera. Kapitanowie z PZPR, czesc tylko krotko dowodzola, ktos nigdy. Nastepnie zrobcie tablice dla kucharzy, innych ktorzy byli lepsi. Zreszta nikt na swiecie takich bzdur nie wymysla.
kpt
2017-11-12 17:34:04
Tablica dla żyjącego? Dziwne obyczaje.
REKLAMA