Prawie 2400 kontroli w zakładach pracy, 8392 udzielone porady dotyczące przepisów prawa pracy i bhp, 2367 przyjętych skarg - to tegoroczne, oczywiście jeszcze niepełne - statystyki Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie, który właśnie podsumował swoją tegoroczną działalność, przede wszystkim w obszarze prewencyjno-promocyjnym. Uroczystość odbyła się w szczecińskim Pałacu Młodzieży.
Na zaproszenie Konrada Pachciarka, Okręgowego Inspektora Pracy odpowiedziało liczne grono przedstawicieli szczecińskich instytucji, z którymi OIP współpracuje. W auli Pałacu Młodzieży pojawili się także przedstawiciele zachodniopomorskich firm, z których wielu odebrało nagrody za bezpieczną i legalną pracę, przestrzeganie przepisów Kodeksu pracy, wzorowe wykonywanie wszystkich obowiązków wobec pracowników.
W Programie „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu w miejscu pracy” pierwsze miejsce zdobyła szczecińska firma BIELUN & BIELUN, wyróżniono także Kancelarię Doradztwa Podatkowego KDRC Przemysława Rosickiego ze Szczecina, spółkę Bońkowki z Ustowa, Concentrix International ze Szczecina oraz Pałac Młodzieży, czyli Pomorskie Centrum Edukacji.
Laureatami programu „Efektywne zarządzanie ryzykiem zawodowym”, którego istotnym elementem są szkolenia przeznaczone dla pracodawców, zostali: spółka „Werin" ze Szczecina, Trafostacja Sztuki, szczecińska firma „Spawerem", Centrum Badan Kryminalistycznych Modus Spectrum - również ze Szczecina oraz spółka BIELUN & BIELUN, Temca Polska. Nagrody przypadły także Ensinger Composites Machining - spółce z Dobrej, M-Intenet Damiana Makowskiego z Pyrzyc, Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowo-Usługowemu BIS z Białogardu, Danielowi Błażkiewiczowi z Lisiego Pola oraz Spółdzielni Transportu Wiejskiego z Białogardu.
„Zdobądź Dyplom PIP” - to program przeznaczony dla pracodawców prowadzących zakłady produkcyjne, budowlane, handlowe i usługowe, zatrudniających do 20 pracowników. Od dwóch lat wspierany jest przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP). Dyplomem OIP mogą się pochwalić: PPHU Jolanty Bonkowskiej - Misiak z Łobza, Młodzieżowy Dom Kultury w Białogardzie, Alemax Barbary Florek z Żelimuchy, dwa szczecińskie zakłady fryzjerskie - O'KEY i Espri.
Coustomization Group Poland - spółka z o.o. ze Szczecina została najlepszym „Pracodawcą - organizatorem pracy bezpiecznej”.
Powszechnie wiadomo, że budownictwo jest jedną z tych branż, w których do wypadków dochodzi najczęściej. Każda inicjatywa, która przynosi pozytywne zmiany, najpierw przede wszystkim w świadomości budowlańców, jest na wagę złota. Promowanie pracodawców – wykonawców robót budowlanych, zapewniających wysokie standardy bhp w procesie realizacji obiektów budowlanych, to idea konkursu „Buduj bezpiecznie”. Pierwsze miejsce w tej rywalizacji zajęła spółka PORR za rozbudowę części lądowej Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Drugie przypadło Erbudowi, za bezpieczną budowę zespołu budynków usługowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Dąbkach przy ul. Darłowskiej. Trzecie otrzymała firma PPC Piotra Podzielnego - wykonawca wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Miedzianej 2-5 w Szczecinie.
Najlepszym i najaktywniejszym społecznym inspektorem pracy został Zbigniew Kotowski z Zakładów Chemicznych w Policach, wschodzących w skład Grupy Azoty.
To już tradycja, że w trakcie uroczystej gali OIP goście mogą posłuchać i obejrzeć muzyczno-taneczne popisy uzdolnionej młodzieży. Tym razem burzę oklasków wywołali reprezentanci kół zainteresowań ze szczecińskiego Pałacu Młodzieży.
(kel)