Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Unibaltic z Apatythem wchodzi na rynek offshore

Data publikacji: 29 września 2015 r. 09:07
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Unibaltic z Apatythem wchodzi na rynek offshore
Fot. Grupa Lotos SA  

Szczeciński armator Unibaltic kupił kolejny statek. Zbiornikowiec "Apatyth" (poprzednia nazwa "Aurora") rozpoczyna pracę przy obsłudze platformy wiertniczej na Bałtyku. Tym samym Unibaltic wchodzi na rynek offshore. 

- Statek kupiliśmy w miniony piątek od niemieckiego armatora - mówi Arkadiusz Wójcik, prezes Unibaltiku. - Jest dużo większy od naszych innych jednostek. Ma nośność 24 tys. DWT. To zbiornikowiec, który pozwala nam wejść na nowy rynek - offshore. 

Statek będzie zatrudniony w stałym czarterze i dla spółki Lotos Petrobaltic ma obsługiwać platformę wiertniczą na nowym bałtyckim złożu B8. 

- Będzie pełnić przede wszystkim rolę pływającego magazynu ropy naftowej - wyjaśnia A. Wójcik. - To długoletni kontrakt, poszerzający naszą współpracę z polskimi producentami. Grupa Lotos - obok Grupy Azoty - jest głównym klientem Unibaltiku. 

"Apatyth" został zbudowany w 2004 r. w Chorwacji. Ma 168 m długości i 27 m szerokości. Wcześniej pływał po Bałtyku i Morzu Północnym.

- Ma klasę lodową, która pozwalała mu dopływać do Finlandii - dodaje prezes Uninaltiku.

Na statku ma pracować 15-osobowa załoga. 

To jedenasta jednostka we flocie Unibaltiku. Dołączyła do ośmiu chemikaliowców i dwóch masowców. Do tej pory największym statkiem szczecińskiego armatora był "Amaranth", z nośnością ponad 5,8 tys. DWT. 

Dodajmy, że "Apatyth" jest trzecim tegorocznym zakupem Unibaltiku. W maju flotę powiększyły chemikaliowiec "Aragonith" i masowiec "Thopas". ©

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

marinero
2015-09-30 08:33:15
pod banderą cypryjską
offshore
2015-09-29 18:44:24
nie no spoko, stawki rozumiem dla zalogi tez jak w offshore?:))) bo jesli nie to ja tu widze tylko zwykly tankowiec ktoremu Kambr bedzie robil na rufie za DP ;)
ŻEGLUGOWIEC
2015-09-29 11:42:46
Czyli Szczecin był/jest/będzie centrum polskiej żeglugi Grupa PŻM & EUROAFRICA & UNIBALTIC & PŻB ( pewnie wkrótce dołączy do Polskiej Grupy Promowej również z siedzibą w naszym mieście). Gratulacje za firmy prywatne i ich Prezesów - Właścicieli -Unibaltic i EuroAfrici . To wielkie dzieło z dala od polityki ... Szczecin tutaj jest górą w stosunku do Trójmiasta ... ale ci z Gdyni i Gdańska nas biją w przemyśle portowym i stoczniowym (którego jakoś w Szczecinie nie udaje nam się odbudować). Chwalmy się sukcesami szczecińskiej żeglugi w całej Polsce
Morze
2015-09-29 08:57:12
Czyli jednak można uczciwie i apolitycznie rozwijać firmy. A pod jaką banderą pływa ten nowy nabytek?
REKLAMA