W gościnne progi Domu Kultury 13 Muz zawitali we wtorek, 15 listopada niecodzienni goście - pracodawcy i społeczni inspektorzy pracy, bowiem listopad to tradycyjnie okres podsumowań programów prewencyjnych i konkursów prowadzonych przez Okręgowy Inspektora Pracy w Szczecinie. Wyróżniono tych przedsiębiorców, dla których bezpieczeństwo i higiena pracy, zmniejszenie ryzyka wypadkowego i przestrzeganie praw pracowniczych jest priorytetem w prowadzonej działalności.
Najaktywniejszym społecznym inspektorem pracy okazał się Maciej Perkowski, pracujący w w Zakładach Chemicznych Police należących do Grupy Azoty. Dyplom OIP to nie jedyne wyróżnienie dla społecznego inspektora, został bowiem uhonorowany także przez Głównego Inspektora Pracy, a niebawem odbierze statuetkę na corocznej gali Państwowej Inspekcji Pracy, która odbywa się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Uznanie OIP zyskali także przedsiębiorcy, którzy uczestniczyli w konkursie „Buduj bezpiecznie". Konkurs od lat jest organizowany przez inspekcję pracy wraz z Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. I miejsce przypadło spółce Erbud za realizację budynku usługowo-leczniczo-hotelowego "Sofra" w Mielnie. II miejsce zdobyła Grupa Budowlana Alstal, wykonawca parku wodnego Fabryka Wody - Nowa Gontynka w Szczecinie. WW Building Poland to spółka, która zbudowała w Szczecinie słynną Alohę - za bezwypadkową realizacją budynku mieszkaniowo-usługowego otrzymała III miejsce.
Kolejna kategoria to "Pracodawca - Organizator Pracy Bezpiecznej". W konkursie zwyciężyły dwa przedsiębiorstwa: firma pralnicza Albatros z Nowego Czarnowa oraz Tyco Electronics ze Szczecina, spółka zajmująca się wytwarzaniem komponentów elektronicznych.
Przedsiębiorcy prowadzący małe firmy mieli także szansę uczestnictwa w programie „Zdobądź Dyplom PIP”, którego idea oparta jest na zasadzie samokontroli, choć ze wsparciem inspektorów pracy szkolących i zwracających uwagę na przepisy prawa pracy. Dyplomy Państwowej Inspekcji Pracy powędrowały do: salonu fryzjerskiego Anny Perek z Polic, sklepu spożywczo-przemysłowego "Bartek" Krystyny Ochenkowskiej z Białogardu, "Dębowej Chatki" - gminnego żłobka i przedszkola w Tychowie, Zarządu Dróg Powiatowych w Białogardzie, Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowo-Produkcyjnego "Dres" B.R. Kałkun z Gryfic, firmy Compleks Wioletty Sompolińskiej ze Szczecina, spółki Green Essence z Pyrzyc, firmy Usługi Księgowe Anna Danielczyk z Koszalina oraz do szczecińskich spółek KDRC i MKJ-Group.
Nagrodzeni za program „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu w miejscu pracy” zostali: Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie, spółka Nolato ze Stargardu, "Elemelek" Żłobek i Przedszkole Niepubliczne w Stargardzie oraz Dom Pomocy Społecznej "Pod Dębami" w Dębcach.
Program "Efektywne zarządzanie ryzykiem zawodowym" to najnowszy projekt PIP, który ma budować świadomość pracodawców, jak ważna jest prawidłowa ocena ryzyka zawodowego jako kluczowego elementu zarządzania bezpieczeństwem pracy i prewencją wypadkową. Dyplomy ukończenia tego programu otrzymali: Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach, Spółka z o.o. "B-Stedt Polska" z Wietrznej, Centrum Logistyczne Gryf ze Szczecina, Pyrzyckie Przedsiębiorstwo Komunalne, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Dębnie, Straż Miejska ze Szczecina, "Jumar" z Mierzyna, szczecińska kawiarnia "Między wierszami" i apteka „Na Redzie" ze Szczecina.
Goście uroczystej gali w 13 Muzach mogli wysłuchać i obejrzeć muzyczno-taneczne popisy uzdolnionej młodzieży ze szczecińskich szkół muzycznych oraz zespołu z Goleniowa.©℗
(kel)