Od 11 do 13 września br. trwały w Singapurze targi Seafood Expo Asia, w których wzięło udział 350 wystawców z ponad 40 krajów oferujących różnorodne produkty z ryb świeżych, mrożonych, wędzonych i owoców morza. Polską strefę wystawienniczą zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb, które ma siedzibę w Koszalinie.
W targach Seafood Expo Asia wzięło udział osiem firm z Polski, zainteresowanych wymianą handlową z Singapurem. To spółki: Abramczyk, Graal, Seamor International, Freezco, Contimax, Jurassic Salmon, Polski Karp oraz CPF Culinar Polska. Uroczyste otwarcie stoiska nastąpiło przy udziale przedstawicieli Ambasady RP w Singapurze – Ilony Korchut i Wojciecha Wątłego, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Singapurze – Magdaleny Smolak i Mai Justyny oraz przedstawicieli Seafood Industries Association Singapore. Wstęgę przecinała prezes Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb Małgorzata Pawliszak, a towarzyszył jej wiceprezes Czesław Abramczyk.
W drugim dniu targów w Centrum Biznesowym w Singapurze odbyło się spotkanie networkingowe, w którym wzięło udział ok. 60 osób z firm polskich i singapurskich. Organizatorami spotkania było Polskie Stowarzyszenie Przetwórców ryb oraz PAIH. Podczas prelekcji prezes PSPR Małgorzata Pawliszak zaprezentowała możliwości eksportowe i importowe polskiego przetwórstwa ryb, zaś Belinda Lee, prezes Seafood Industries Association Singapore, podkreśliła, że potrzebne jest zwiększenie wymiany handlowej pomiędzy krajami.
– Po części merytorycznej nasi goście zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany na bazie produktów pochodzących od polskich wystawców – relacjonuje Arletta Kramska, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb. – Jesteśmy zadowoleni, że doceniono smak i wysoką jakość naszych potraw. Pojechaliśmy tam, aby znaleźć nowe rynki zbytu dla polskiego przetwórstwa.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dofinansowanie uzyskano z funduszy Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020, w ramach priorytetu nr 5, który dotyczy wsparcia obrotu i przetwarzania produktów rybnych. Nazwa projektu to „Znalezienie nowych rynków zbytu dla produktów pochodzących z rybołówstwa i akwakultury oraz zwiększenie ich popytu i konkurencyjności na rynkach krajowych i międzynarodowych”.
(ek)