Wojewoda zachodniopomorski wydał pierwszą decyzję dotyczącą inwestycji w Świnoujściu – budowy terminalu instalacyjnego dla obsługi morskich farm wiatrowych. To pozwolenie na prace rozbiórkowe starych obiektów.
Decyzją z 11 stycznia br. wojewoda Zbigniew Bogucki udzielił pozwolenia na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na terenie byłej Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Świnoujściu. To właśnie w tym miejscu Orlen Neptun II wybuduje pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, umożliwiający wstępny montaż turbin i masztów do wysokości 100 m i udźwigu 1000 ton, które trafią do morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
– Podpisana przeze mnie decyzja daje zielone światło na rozpoczęcie pierwszych prac związanych z inwestycją ważną dla Pomorza Zachodniego, a także całej Polski – w aspekcie naszego bezpieczeństwa i transformacji energetycznej – powiedział wojewoda. – Niektórzy twierdzili, że ta inwestycja nie powstanie, tymczasem od prezentacji przez prezesa Daniela Obajteka projektu w dniu 13 października 2022 r. minęły niecałe trzy miesiące, a pierwsze prace ruszą już niebawem.
Razem z częścią lądową do składowania komponentów morskich farm wiatrowych powstaną dwa nabrzeża, każde o długości około 250 m, głębokości dopuszczalnej 14,5 m i technicznej 12,5 m. Będzie tam 10 stanowisk do wstępnego montażu wież. Do nabrzeży poprowadzi nowy tor podejściowy o głębokości 12,5 m i szerokości 140 m. Na lądzie powstaną place składowe, co w sumie pozwoli na obsługę do 80 turbin wiatrowych rocznie o mocy 15 MW każda.
Terminal zostanie zbudowany na 20 hektarach. Będzie wyposażony w infrastrukturę zdolną do obsługi dużych jednostek, transportujących kluczowe elementy farm wiatrowych. Jego uruchomienie planowane jest z początkiem 2025 roku.
(ek)