Podczas III edycji Forum Wizja Rozwoju, które się odbyło w ub. tygodniu w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, najwięcej uwagi poświęcono gospodarce morskiej. Podczas dwóch dni dyskutowali eksperci ze świata biznesu, polityki i nauki. Wśród istotnych tematów była m.in. bliska perspektywa budowy morskich farm wiatrowych na polskiej części Bałtyku – poświęcono temu sześć paneli dyskusyjnych.
– Rozwój przemysłu offshore to dla polskiej gospodarki historyczna szansa, której nie możemy stracić – mówił Mateusz Berger, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, który uczestniczył w debacie dotyczącej rozwoju branży offshore i szans dla polskich stoczni, w których mogłyby powstawać m.in. specjalistyczne statki instalacyjne niezbędne do budowy farm wiatrowych na Bałtyku.
Jak dodał, ARP tworzy ekosystem dla tej branży. Wskazał m.in. na decyzję o utworzeniu grupy przemysłowej Baltic. W jej skład wchodzą aktywa dawnej Stoczni Gdańsk Baltic Operator. W portfelu ARP jest też spółka Energomontaż-Północ Gdynia, która posiada doświadczenie „offshorowe”.
Zaznaczył, że ARP podejmuje także szereg działań mających na celu stworzenie odpowiedniego ekosystemu wsparcia morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę na potrzebę szybkich decyzji, które stworzą warunki rozwoju przemysłu offshore w Polsce. Według Grzegorza Strzelczyka, prezesa Lotos Petrobaltic, do końca tego roku powinien zostać utworzony narodowy operator offshore wind, który m.in. zlecałby budowę statków instalacyjnych dla farm wiatrowych i prace serwisowe w kontakcie z inwestorami.
Z kolei o potrzebie rozwoju polskich stoczni i wspierania lokalnych armatorów mówiła Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes Polskich Linii Oceanicznych.
(ek)
Fot. Elżbieta Kubowska