Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Więcej za ciepło. Drastyczny wzrost cen miału węglowego zrobi swoje

Data publikacji: 08 maja 2022 r. 21:49
Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2022 r. 08:58
Więcej za ciepło. Drastyczny wzrost cen miału węglowego zrobi swoje
Ciepłownia miejska w Kołobrzegu Fot. Artur BAKAJ  

Choć nowa, wyższa taryfa Miejskiej Energetyki Cieplnej w Kołobrzegu obowiązuje do listopada, już dzisiaj wiadomo, że wprowadzenie kolejnej wiązać się będzie z następnymi podwyżkami.

Przypomnijmy, że od stycznia ceny za dostarczane czynniki grzewcze na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej wzrosły w mieście średnio o 36 procent. Powodem był wzrost cen energii elektrycznej i gazu, z którego poza miałem węglowym korzysta przedsiębiorstwo.

Sam miał węglowy, który jest głównym paliwem MEC-u, znacznie podrożał, ale zasilana nim kołobrzeska centralna ciepłownia ma jeszcze zapasy z zeszłego roku. Wtedy firma kupiła go po 313 zł za tonę. Teraz na zakup takiej samej ilości tego paliwa wydać trzeba tysiąc złotych.

Skutki tej podwyżki, która jest następstwem wojny na Ukrainie, kołobrzeżanie odczują, gdy w życie wprowadzone zostaną następne taryfy. Wpływ na nie będzie miała także opłata za emisję CO2 do atmosfery. Niespełna 4 lata temu za tonę tego gazu MEC płacił 6 euro. Teraz za tę samą ilość musi uiścić 80 euro. To wszystko przełoży się oczywiście na koszty przedsiębiorstwa i ceny, które w przyszłym roku jeszcze bardziej penetrować będą kieszenie mieszkańców miasta. ©℗

(pw)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Radosław
2022-05-11 08:51:17
Czy dysponujesz jakimiś naukowymi faktami dotyczącymi tego co napisałeś? Jeśli się ociepla to dlaczego jeszcze 40 lat miało się oziebiąć? Na Ziemi były wyższe stężenia CO2 w historii i dzięki temu bujnie rozkwitało życie. Pokłady węgla czy ropy to właśnie biomasa będąca wynikiem tego życia. O dzieci i wnuki nie ma się co martwić. Po pierwsze bedzie ich mniej a po drugie dostosują się tak samo jak my się dostosowujemy.
A wlasnie ze...
2022-05-10 21:57:03
Nieprawda (!) ma Duzo racji... Spijmy dalej i PO-dziekujmy Brukselce...oraz z-Lewakom tam glosujacym...!/??
@Radosław
2022-05-10 12:51:12
Super! Niech już te ocieplenie nadchodzi. Dopiero wtedy dokonamy prawdziwej rewolucji energetycznej, pozamykamy wszystkie ciepłownie i wyrzucimy piece z domów. Guzik będzie nas obchodzić cena miału węglowego i ruskiego gazu kupowanego od niemieckiego pośrednika. Wszystko będzie ogrzewane ekologicznie, słonecznie. Nie mogę się już doczekać! Ps. @Radosław wyjdź na dwór, korzystaj z pięknej pogody, wyłącz TVN i przestań bredzić.
Radosław
2022-05-09 20:29:13
Biorąc pod uwagę postępujące ocieplenie klimatu i katastrofę klimatyczna, która dotknie ludzkość, trzeba jak najszybciej zrezygnować z węgla i przejść na ekologiczne źródła energii. Nasze dzieci i wnuki nie będą miały przyszłości, o ile nie powstrzyma sie wzrostu temperatury na Ziemi. A spalanie węgla jest jednym z głównych powodów.
Nieprawda!
2022-05-09 12:52:36
Podstawową przyczyną wzrostu cen surowców energetycznych i wzrostu inflacji nie jest wojna, tylko obłąkańcza polityka "klimatyczna" Unii Europejskiej i zdestabilizowanie w jej ramach rynku energetycznego poprzez administracyjne wyrugowanie takich nośników energii jak węgiel i atom. To dało asumpt do galopującego wzrostu cen surowców (jeszcze) akceptowanych przez ekoświrów brukselskich.Grzebią już przy rolnictwie,więc wkrótce do ubóstwa energetycznego dołączy głód.Nie wierzycie? To śpijcie dalej!
Miś II
2022-05-09 06:12:15
putin-inflacja w polskim węglu ? Gdzie są urzędy walczące ze spekulantami ?
co ma wojna
2022-05-08 22:19:53
na Ukrainie wspólnego z kosztami węgla z polskich kopalń ? Nagle górnicy dostali podwyżki 300%? Co do CO2 czy ktoś może dysponuje realnymi wyliczeniami dlaczego 1 tona CO2 ma kosztować 80 Euro a nie 83.93 czy np 7.23?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA