W 2022 roku zachodniopomorscy podatnicy przekazali prawie 43 mln zł organizacjom pożytku publicznego (OPP). W tym roku mają one szansę na jeszcze większe dofinansowanie. W rozliczeniu PIT za miniony rok można bowiem przekazać organizacjom pożytku publicznego 1,5 proc., a nie 1 proc., jak dotychczas. W deklaracji podatkowej wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji. Emeryci i renciści mogą wypełnić prosty formularz PIT-OP.
– Zmiany w przepisach podatkowych spowodowały, że podatnicy mają prawo przekazać 1,5 proc. (a nie jak do tej pory 1 proc.) swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – informuje Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Mimo że nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2022 r., 1,5 proc. podatku na rzecz OPP oblicza się od wynagrodzeń uzyskiwanych począwszy od 1 stycznia ub. roku.
Wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy wpisać numer KRS wybranego podmiotu oraz kwotę, jaką chcemy przekazać. Nie może przekraczać 1,5 proc. podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Jeśli chcemy, by wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, można go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.
Dokonując rozliczenia rocznego za pomocą usługi Twój e-PIT, w przygotowanym zeznaniu automatycznie znajdziemy wskazaną organizację, której przekazaliśmy 1 proc. podatku w roku ubiegłym (o ile nadal znajduje się ona w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5 proc. podatku należnego). Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły wskazany był cel szczegółowy, to ten sam zostanie uwzględniony. Oczywiście, można zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.
Dla podatnika przekazanie 1,5 proc. nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem. Emeryci i renciści, niemający obowiązku złożenia zeznania podatkowego i chcący przekazać 1,5 proc. podatku wybranej OPP, powinni złoży oświadczenie PIT-OP w terminie do 2 maja.
Ponadto, jeżeli otrzymali od organu rentowego roczne obliczenie podatku PIT-40A i nie złożą wniosku PIT-OP, organ podatkowy przekaże kwotę 1,5 proc. podatku należnego na rzecz OPP wskazanej we wniosku zawartym w zeznaniu, korekcie zeznania lub w PIT-OP za 2021 rok.
Warunkiem przekazania kwoty 1,5 proc. jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego.
(K)