Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Animowana adaptacja "Chłopów" polskim kandydatem do Oscara

Data publikacji: 25 września 2023 r. 15:54
Ostatnia aktualizacja: 26 września 2023 r. 11:15
Animowana adaptacja "Chłopów" polskim kandydatem do Oscara
Fot. PAP/Adam Warżawa  

Animowana adaptacja "Chłopów" Władysława Reymonta w reż. Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana została polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy – przekazała w poniedziałek Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek w stołecznej siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ogłoszono, że polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy została animowana adaptacja "Chłopów" Władysława Reymonta w reż. Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana.

Decyzję w tej sprawie podjęła Komisja Oscarowa, w której znaleźli się: producentka Ewa Puszczyńska (przewodnicząca), dyrektor PISF Radosław Śmigulski, producentka Aneta Hickinbotham, scenarzystka i producentka Ewa Piaskowska, scenograf Allan Starski oraz reżyser i scenarzysta Maciej Ślesicki.

Światowa premiera "Chłopów" odbyła się na początku września w sekcji Special Presentation festiwalu w Toronto. W ub. tygodniu obraz zaprezentowano podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film, który był jednym z faworytów do Złotych Lwów, ostatecznie zapewnił twórcom dwie nagrody – publiczności i specjalną.

Podobnie jak poprzedni obraz Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana "Twój Vincent", ten również został zrealizowany w technice animacji malarskiej. Tym razem główną inspirację stanowiło malarstwo okresu Młodej Polski. W sercu opowieści o mieszkańcach Lipiec – rozgrywającej się na tle czterech pór roku – twórcy umieścili piękną i utalentowaną plastycznie Jagnę (w tej roli Kamila Urzędowska), do której wzdychają wszyscy mężczyźni w wiosce. Jednym z nich jest dużo starszy od dziewczyny, zamożny gospodarz Maciej Boryna (Mirosław Baka), który od początku wzbudza w niej niechęć. Przymuszona przez matkę, Jagna poślubia Macieja, jednak potajemnie wciąż romansuje z jego synem Antkiem (Robert Gulaczyk).

W obsadzie znaleźli się również m.in. Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Andrzej Konopka i Maciej Musiał. Za zdjęcia odpowiadją Kamil Polak, Radosław Ładczuk i Szymon Kuriata, a za muzykę – Łukasz L.U.C. Rostkowski.

96. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej odbędzie się 10 marca 2024 r. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do @Latamito
2023-09-26 11:08:51
A jaka to prawda historyczna? Bo z tego co piszesz to wygląda jakby Polacy żyli w jakimś kłamstwie historycznym a tylko ty posiadasz klucz do prawdy historycznej. Napisz więc nam jaka to prawda historyczna. Nie krępuj się...
Przecież to
2023-09-26 11:05:23
Rotoscoping a nie animacja, normalny materiał stylizuje się automatycznie na malowany szeregiem filtrów a obecnie już w trenowanych sieciach neuronowych... Gdzie tu innowacyjność...? Może ręczny rotoscoping ale dziś to po prostu przetwarzanie cyfrowe w dużej części jeśli nie w całości automatyczne.
@@Latamito
2023-09-26 10:58:03
To co napisałeś to właśnie klasyczny przykład pedagogiki wstydu, po pierwsze o polskim mesjanizmie pisze Mickiewicz którego poglądy i fascynacje nie są reprezentacyjne dla polskiej racji stanu, dalej w ten mesjanizm próbują nas wbijać różnej maści giedroycie i geremkowszczyzna. Oczywiście że jesteśmy narodem takim samym jak każdy inny. Mamy wady, przywary ale na tle innych narodów nasza historia wygląda dobrze, nie mamy wiekszych powodów do wstydu, może poza naiwnością i wspaniałomyślnością...
@Latamito
2023-09-26 00:10:59
To nie pedagogika wstydu a próby zmierzenia się z prawdą historyczną. Polacy to nie żaden naród wybrany czy mesjański. Mamy swoje za uszami i tak jak w psychoterapii warto odkryć w sobie prawdę, po to by pójść do przodu bez kompleksów, niż ciągle udawać że jesteśmy bez zmazy poczęci i inne narody są złe. U nas natomiast sami bohaterowie. Niestety jesteśmy narodem jak każdy inny, tylko cały czas trudno nam się do tego przyznać. A debile zbijają kapitał polityczny na rzekomej obronie bohaterskosci
Latamito
2023-09-25 19:12:11
Już dzisiaj możecie sobie ulepić Oscara z ciastoliny lub masy solnej, pomalować złota farbką i wręczyć. Takie szanse ma ten film. Najpierw pedagogika wstydu i biczowanie że Polacy ,,nie pomagali,, , teraz będą kolejne filmy komu ,,nie pomagamy,,. Chłopi piękna kompletna długa opowieść. Przeczytana jako lektura szkolna. Po latach można ponownie, dla przyjemnosci. Znachor i Chłopi chyba nie potrzebują nowych wersji.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA