Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Były rzecznik MON Bartłomiej M. wśród zatrzymanych przez CBA

Data publikacji: 28 stycznia 2019 r. 08:54
Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2019 r. 12:20
Były rzecznik MON Bartłomiej M. wśród zatrzymanych przez CBA
 

Były szef gabinetu politycznego MON Bartłomiej M., były członek zarządu spółki PGZ S.A. Radosław O., były poseł PiS Mariusz Antoni K., a także trzej byli pracownicy MON oraz spółki PGZ zostali zatrzymani w śledztwie dotyczącym doprowadzenia Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem - podało CBA.

"Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób w śledztwie dotyczącym doprowadzenia Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej" - podało w komunikacie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

CBA przekazało, że wśród zatrzymanych jest były szef gabinetu politycznego MON Bartłomiej M., były członek zarządu spółki PGZ S.A. Radosław O., były parlamentarzysta Mariusz Antoni K., a także trzej byli pracownicy MON oraz spółki PGZ. "Wszyscy zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, gdzie usłyszą zarzuty" - poinformowano.

Śledztwo dotyczy niegospodarności, powoływania się na wpływy oraz fałszowania dokumentów przy okazji zawierania umów przez spółkę PGZ S.A. "W ocenie śledczych doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej" - podało CBA.

Jak powiedział PAP Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura, "w związku z zatrzymaniami funkcjonariusze CBA prowadzą przeszukania ponad 30 lokalizacji". Zaznaczył, że to własne śledztwo CBA.

Wcześniej nieoficjalnie informację o zatrzymaniach podało TVP Info. Sprawa - jak podkreślono - dotyczy okresu, kiedy szefem resortu był Antoni Macierewicz. "Jak jednak ustalono podczas śledztwa, nie miał on świadomości, że jego współpracownik Bartłomiej M. powoływał się na swoje wpływy w ministerstwie, by czerpać z tego osobiste korzyści. Podobnie jest w przypadku Mariusza Antoniego K., który prowadząc swoją firmę, wykorzystywał fakt, że był kiedyś członkiem PiS i zasiadał w sejmowej komisji obrony" - podał portal TVP Info.

W maju Piotr Kaczorek z biura komunikacji społecznej CBA przekazał PAP, że Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, do których miało dojść w 2016 r.

Pierwszy o sprawie informował w maju tygodnik "Sieci". Dziennikarze podali, że CBA prowadzi czynności ws. możliwych przestępstw korupcyjnych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

"Przypadek Polskiej Grupy Zbrojeniowej, którym zajmiemy się szczegółowo, jest tylko jednym z wielu, ale świetnie pokazuje, jak wokół jednej z największych państwowych spółek stworzono układ biznesowo-towarzyski służący wysysaniu publicznych pieniędzy za pomocą pozornych umów, fikcyjnych szkoleń, zawyżanych faktur. Oplatająca holding sieć sięgała poziomu zarządu PGZ oraz gabinetu politycznego MON. To tylko jeden z wielu obszarów funkcjonowania Grupy, który obecnie bada Centralne Biuro Antykorupcyjne" - podkreślono w "Sieci".

Dziennikarze tygodnika opisali m.in. sprawę niejasnych wydatków na szkolenia i reklamę w PGZ, w którą miał być zamieszany b. rzecznik MON Bartłomiej M. i jego znajomi.

B. rzecznik MON zdementował wówczas doniesienia tygodnika i podkreślił, że CBA oczyściło go od wszelkich zarzutów karnych w tej sprawie. Jego zdaniem autorzy artykułu dopuścili się manipulacji. "Autorzy napisali wobec mnie paszkwil, który oprawili wyłącznie moim wizerunkiem. (...) Stosując odpowiednią formę stylistyczną dopuścili się manipulacji, mającej na celu nieprawdziwe przypisanie wszystkich zarzutów mnie" - wskazał.

B. rzecznik MON zwrócił też uwagę, że PGZ była osobną instytucją w stosunku do resortu obrony, w którym pełnił funkcję rzecznika i szefa gabinetu politycznego ministra. Podkreślił, że w kwestii poruszanej przez tygodnik reprezentował resort i nie miał wglądu w dokumentację ani przebieg wydarzeń organizowanych przez PGZ.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

(pap)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @ Jarun
2019-01-29 09:24:49
- ci "pisdzielcy" jak ich nazywacie, którzy "sami wyciągnągają łapę po państwową kasę." już siedzą lub będą siedzieć. Gdybyście sami wsadzali grześków, drzewieckich, jurasów i innych to bylibyście u "wadzy" do dzisiaj i adwokat "Konio" nie latał by z "taśmami Kaczyńskiego", które odsuną PiS od władzy...Czytałeś dzisiejszą "jedynkę" Wyborczej?
Jarun
2019-01-29 08:30:43
Broszka mówiła: wystarczy nie kraść, a sama wyciągnęła łapę po państwową kasę. Teraz mamy misiewiczów, kamińskich i kilku rozzuchwalonych pisowców, którzy myśleli, że władza to tylko ich koryto zawsze dla nich pełne.
za kraty
2019-01-29 07:19:41
chyba już nadszedł czas na Macierewicza
janek bury
2019-01-28 15:54:36
w kazdym srodowisku sa ludzie ,ktorzy dla pieniedzy sie zeszmaci.pis w przeciwienstwie do po/parti oszustow/ jeszcze ich sciga.poniewaz pis cofnal sie zreforma sadownictwa pod naciskiem targowicy i eurokolchozu stracil moj glos na rzecz narodowcow.
tak trzymać
2019-01-28 12:02:36
Po nitce do kłębka. Może wreszcie zamkną agenta FSB Macierewicza
adi
2019-01-28 11:18:55
Bo PIS to jedna wielka mafia.
proste
2019-01-28 09:31:20
sygnał dla Antoniego M. żeby siedział cicho przed wyborami
.
2019-01-28 09:24:15
Kiedyś się mówiło, że gdy młode wilki chcą pohasać, to stare od razu pokazują im miejsce w szeregu.
mieszkaniec
2019-01-28 09:23:32
Grubymi nićmi szyte polityczne przedstawienie pt. "My, sprawiedliwa i prawa władza w Polsce nawet własne dzieci wsadzamy za kraty". Jak szoł minie, to ich wypuszczą ale tymczasem w TVPis bęzie teatr przez kilkanaście dni. Jak z Gawłowskim. Śmieszne i żenujące to jest.
czystki
2019-01-28 09:04:21
w pisie wewnętrzne czystki jak kiedyś za wujka Stalina. Niewygodne frakcje się usuwa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA