Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Dzięki konfiskacie rozszerzonej odzyskano 400 mln zł

Data publikacji: 19 listopada 2017 r. 10:38
Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2017 r. 15:36
Dzięki konfiskacie rozszerzonej odzyskano 400 mln zł
 

W wyniku kilkumiesięcznego obowiązywanie w Polsce instytucji tzw. konfiskaty rozszerzonej udało się skonfiskować grupom przestępczym majątek o wartości ok. 400 mln zł – poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Przypomniał, że MS przed kilkoma miesiącami wprowadziło do polskiego porządku prawnego nową instytucję tzw. konfiskaty rozszerzonej. Wprowadzając ją, zapowiadał, że ma uderzyć w oszustów i uniemożliwić im czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków. Nowelizacja dotyczy m.in. przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa, w tym także przedsiębiorstwa, które służyło jego popełnieniu. Zawiera też rozwiązania pozwalające orzec przepadek mienia wobec osób trzecich, którym sprawca przekazał mienie.

– Teraz, kiedy konfiskata rozszerzona jest wręcz standardem w wielu państwa europejskich zdecydowaliśmy się, jako jeden z ostatnich krajów UE, wprowadzić ją w realnym kształcie pozwalającym na skuteczne używanie jej w walce z przestępczością – powiedział. Zaznaczył, że propozycje zmian spotkały się "z bardzo dużym oporem różnych środowisk". –

– Organizowały spektakularne akcje medialne, stawiając zarzuty, że instytucja ta narusza podstawowe prawa, że stanowi zagrożenie dla praw obywatelskich, że mogą być narzędziem używanym przez władze, które służy nie tyle obywatelom, co jest używane do celów nie zawsze związanych z porządkiem prawnym – mówił Ziobro. Wyraził nadzieję, że już kilkumiesięczne funkcjonowanie instytucji konfiskaty rozszerzonej "wszystkie te obawy rozwiało".

– Mogę też z satysfakcją powiedzieć, że po kilku miesiącach funkcjonowania tej w tym kształcie nowej instytucji w polskim porządku prawnym, możemy mówić o dużym sukcesie i skonfiskowaniu majątku grupom przestępczym sięgającego około 400 mln zł – zaznaczył. Powiedział, że ma nadzieję, iż finalne orzeczenia sądów, które uczestniczą na każdym etapie funkcjonowania konfiskaty rozszerzonej, związane z ustaleniem odpowiedzialności karnej, "potwierdzą zasadność stosowania tej instytucji".

Przepisy o konfiskacie rozszerzonej obowiązują od 27 kwietnia 2017 r. 

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

"ale to już było...i wróciło...
2017-11-22 15:21:19
Tzw. "domiar"to była powszechna praktyka w PRL wobec "badylarzy", "rzemiochów" i innych "prywaciarzy"... Prezes i Sekta zmałpowali ówczesny sposób na braki w kasie....
Jeden z przykladow...
2017-11-19 20:22:56
A te 400 milionow zl, to jest zapewne dopiero "Czubek gory Lodowej" !! W innych Krajach, jak Policji uda sie zatrzymac np. Auto z po-szukiwanym i zadluzonym Osobnikiem/Osoba, to od razu rewiduja Osobe i konfiskuja na miejscu Auto, zdejmuja z reki Rolexa i zlote Lancuchy wraz z Pierscieniami czy Sygnetami itd...itp !! I "jesli mozna" to puszczaja dana Osobe na pieszo - Bye...Bye...!!
hm
2017-11-19 11:34:05
Dlaczego poprzedni rząd chronił przestępców, działając na szkodę państwa, i nie zastosował tego sposobu?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA