Minister Błaszczak zapowiedział, że policjanci będą wyposażeni w kamerki. Ta 100-tysięczna formacja tylko jednego dnia podejmuje ok. 15 tysięcy interwencji, dlatego ważne jest, aby nie było wątpliwości, co do profesjonalizmu funkcjonariuszy.
– O bezpieczeństwo Polaków dbają codziennie tysiące policjantów strażaków, strażników granicznych i oficerów BOR oraz służby wojewodów. To wasza codzienna służba sprawia, że Polacy czują się bezpiecznie. To wasza zasługa, za co jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję – powiedział minister Mariusz Błaszczak.
Kamery trafią na początek do trzech garnizonów policji: stołecznego, dolnośląskiego i podlaskiego. Będą rejestrowały pracę policjantów i pomogą wyjaśnić ewentualne wątpliwości dotyczące zarówno działania mundurowych, jak i zachowania osoby zatrzymanej.
Minister zaznaczył, że także kontakt z policją został ułatwiony w skali całego kraju. Każdy może anonimowo zgłosić zagrożenia w swojej okolicy przez Internet, za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przyjęła ona już ponad pół miliona zgłoszeń, z czego 42 proc. zostało potwierdzonych przez policjantów. Jeśli komuś zależy na bezpośrednim kontakcie, może łatwo dotrzeć do swojego dzielnicowego. Aplikacja mobilna „Moja Komenda” pozwoli go odnaleźć w ciągu kilku sekund. Do dziś pobrało ją już ponad 87 tys. osób.
– Dzielnicowy ma być policjantem pierwszego kontaktu. Musi znać swój rejon i być rozpoznawalnym wśród mieszkańców. Dlatego stworzyliśmy program „Dzielnicowy Bliżej Nas”, który wyprowadził policjantów zza biurek – powiedział minister. – Działania te przynoszą wymierne efekty. Z niezależnych badań wynika, że aż 89 procent Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie. To najwyższy poziom od trzydziestu lat.
(M)
Fot. MSWiA