Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) przyjęła coroczny raport z przeglądu gospodarki Polski. W ocenie MFW szybka i właściwa polityka luzowania pieniężnego prowadzona przez Narodowy Bank Polski pomogła zmniejszyć negatywny wpływ pandemii na gospodarkę i sektor bankowy.
Fundusz pozytywnie ocenia także stan polskiej gospodarki i podkreśla, że Polska jest dobrze przygotowana do okresu ożywienia.
Zdaniem MFW, odporność sektora przedsiębiorstw i rynku pracy przy mocnym wsparciu działań antykryzysowych rządu i NBP powinny wzmocnić silne odbicie gospodarcze w Polsce. Fundusz szacuje, że w 2020 r. Polska doświadczyła jednej z najlżejszych recesji wśród państw Unii Europejskiej, ze spadkiem Produktu Krajowego Brutto (PKB) o 3,4 proc. w 2020 r.
Fundusz przewiduje, że od drugiego kwartału 2021 r. nastąpi odbicie gospodarki wraz z poprawą dostępności szczepionki przeciwko COVID-19. Wolniejsze tempo wzrostu w pierwszym kwartale 2021 r. ograniczy wzrost PKB w 2021 r. do 2,7 proc. Przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego ma nastąpić w 2022 r.
Fundusz ocenia, że Narodowy Bank Polski szybko i w adekwatnym stopniu poluzował kurs polityki pieniężnej, skutecznie dopełniając działania w sferze fiskalnej, co zmniejszyło negatywny wpływ pandemii na gospodarkę i sektor bankowy.
MFW przewiduje, że inflacja bazowa, która pod koniec 2020 r. wyniosła 3,6 proc., spadnie na koniec 2021 r. do 1,9 proc. (średniorocznie do 2,5 proc.). Fundusz ocenia, że podwyższona inflacja na koniec 2020 r. była częściowo spowodowana jednorazowymi czynnikami, takimi jak wyższe ceny usług bliskiego kontaktu i opłat bankowych.
(k)