Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Nowy paszport na 100-lecie odzyskania niepodległości

Data publikacji: 20 listopada 2017 r. 23:09
Ostatnia aktualizacja: 20 listopada 2017 r. 23:09
Nowy paszport na 100-lecie odzyskania niepodległości
 

- Nowy wzór paszportu, oprócz nowoczesnych zabezpieczeń, będzie również zawierał bardzo ważne przesłanie związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział minister Mariusz Błaszczak w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, gdzie przedstawił informacje o pierwszym etapie prac nad nowym wzorem dokumentu.

Paszport wydawany w 2018 roku będzie zawierał motywy graficzne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W Polsce wzór graficzny paszportu jest zmieniany średnio co 10 lat. Wynika to z konieczności odpowiedniego zabezpieczenia tego dokumentu. Obecny wzór paszportu funkcjonuje od 2006 r. Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Dotyczy tylko tych osób, których dokument straci ważność lub tych, które zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy.

Na stronach wizowych nowego paszportu znajdą się motywy graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości postaci, wydarzeń, miejsc i symboli. W ramach kampanii „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018” poprzez stronę internetową można była zagłosować na wybrany przez siebie motyw. Od 28 lipca do 10 września 2017 r. oddano w sumie 763.539 głosów. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. Internauci wybrali 6 motywów, a w paszporcie znajdzie się ich łącznie 19.

- Bardzo istotną sprawą są zabezpieczenia techniczne paszportu. Będzie to jeden z najlepiej chronionych dokumentów – wyjaśnił Jakub Skiba, prezes PWPW. Nowy paszport będzie dokumentem spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa. Szacujemy, że w 2018 roku otrzyma go około 1,3 mln Polaków. Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie. Strona z danymi osobowymi, wykonana z poliwęglanu, będzie posiadała warstwę elektroniczną umożliwiającą zapisanie danych biometrycznych. Jest to własne, opatentowane rozwiązanie PWPW oferowane do tej pory na rynkach zagranicznych. Nowy paszport zabezpieczony jest również m.in. dzięki użyciu papieru ze znakiem wodnym i specjalistyczną nitką, wykorzystaniu mikrodruku oraz specjalnych farb (m.in. aktywnych w UV, IR). (k)

Graf. MSWIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA