Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Od 1 listopada 76 nowych leków na liście refundacyjnej

Data publikacji: 23 października 2019 r. 20:29
Ostatnia aktualizacja: 25 października 2019 r. 14:20
Od 1 listopada 76 nowych leków na liście refundacyjnej
 

Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów, w tym nowe terapie stosowane m.in. w leczeniu raka jelita grubego, białaczki limfocytowej, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, osteoporozy, hipercholesterolemii rodzinnej i choroby Leśniowskiego-Crohna – poinformował w środę resort zdrowia.

- Myślę, że lista jest dobrą informacją dla pacjentów. Główne zmiany obejmują raka jelita grubego, gdzie mamy w trzeciej i czwartej linii Lonsurf. Są również leki dla stwardnienia rozsianego, gdzie część tych pacjentów nie miała możliwości leczenia. To są też leki dla takich chorób jak choroba Leśniowskiego-Crohna – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, prezentując nową listę refundacyjną.

Pacjenci z rakiem jelita grubego dzięki refundacji leku Lonsurf (triflugrydyna w skojarzeniu z typoracylem) będą mieli szansę na zdecydowaną poprawę leczenia.

W przypadku leczenia raka piersi, jak podał resort, pozytywna opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i konsultanta krajowego ds. onkologii klinicznej zaowocowała połączeniem dwóch programów lekowych w raku piersi: "Leczenie raka piersi" oraz "Przedoperacyjne leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem".

Na liście znalazł się również lek Venclyxto (wenetoklaks) w skojarzeniu z rytuksymabem w ramach programu lekowego "Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową wenetoklaksem lub wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem".

Kolejne dwa leki trafią do programu lekowego "Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego lub pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego". Lekami tymi są Ocrevus (okrelizumab) i Mavenclad (kadrybina) – w drugiej linii leczenia stwardnienia rozsianego. Refundacja tego pierwszego leku dotyczy również pierwotnie postępującej postaci choroby.

Jednocześnie w listopadzie zajdą zmiany w terapii chorób rzadkich (Leśniowskiego-Crohna). Do listy włączono lek Entyvio (wedolizumab) w ramach programu lekowego "Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna" jako kolejna opcja terapeutyczna. Z kolei program "Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej" został wzbogacony o lek Repatha (ewolokumab) jako kolejny inhibitor PCSK9.

Jeśli chodzi o leki refundowane dla pacjentów z osteoporozą, to włączono na listę lek Prolia (denosumabum) dla kobiet powyżej 60 lat z osteoporozą pomenopauzalną i mężczyzn w tym samym wieku po niepowodzeniu leczenia doustnymi bisfosfonianami lub z przeciwwskazaniami (nietolerancja) do ich stosowania po złamaniu osteoporotycznym lub po badaniu densytomytrycznym.

Zamiany dotyczą również alergików i astmatyków. Na liście refundacyjnej pojawi się od listopada Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe roztoczy kurzu) do leczenia podtrzymującego. W ramach programu lekowego "Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej (ICD-10 J.45.0) oraz ciężkiej astmy eozynofiliowej (ICD-10 J82)" do refundacji wszedł lek Fasenra (benralizumabum).

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, biorący udział w konferencji, podkreślił zaś, że nowa lista wymagała sporego skupienia nad ważnymi rzeczami: "To są od dawna wyczekiwane przez środowisko medyczne i pacjentów flozyny. Pozwoli to znacząco opóźnić (pacjentom z cukrzycą – PAP) przyjmowanie insuliny". Uczestnicy konferencji podkreślali, że przykładają ogromną wagę do problemu cukrzycy, tym bardziej że leki cukrzycowe są jednocześnie lekami, które działają kardioprotekcyjnie.

- Cukrzyca to cichy zabójca i uszkadza cały układ krążenia – podkreślił Szumowski. Ministerstwo wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia prowadzi kampanię edukacyjna "Nie cukrz". Prezes NFZ Adam Niedzielski dodał, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 2,8 mln osób, z czego 85 proc. to osoby powyżej 55 lat.

Chorzy na cukrzycę typu II będą mogli korzystać, przed włączeniem do leczenia insuliny, z nowych opcji lekowych, czyli grupy flozyn tj. Forxiga (dapagliflozyna), Jardiance (empagliflozyna), Invokana (kanagliflozyna). Dotyczy to osób leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy.

Z informacji resortu wynika, że dla 631 produktów leczniczych spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 107,73 zł), a dla 587 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne. Maksymalny wzrost opłaty za leki refundowane wyniesie do 58,91 zł.

(PAP)

Fot. PAP/Paweł Supernak

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....do @ Już to widze
2019-10-25 13:10:31
"Ciemnego tepy lud" wierzy tylko Schetynie i Budce z "rachunkiem hańby", reszta po---ów to Neuman w Tczewie.
Już to widze
2019-10-25 08:57:04
Czemu im nie wierzę a wręcz podejrzewam o jakiś podstęp?Czyźby dlatego źe nie naleźę do ciemnego tepego ludu?
Anika
2019-10-24 14:24:10
Czekamy jeszcze na refundacje tabletek na odczulanie (trawy). W całej Europie są refundowane
czekam na dane
2019-10-24 11:27:38
a ile leków w tym czasie wycofano z listy refundacyjnej?
obniżka +
2019-10-24 10:31:40
Obniżka przez podwyżkę. Tylko pis może wymyślić.
PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....
2019-10-24 10:11:32
- PO_j.b (słowa S.N. w Tczewie) o nazwisku Budka będzie miał nowe recepty do PO_kazywania! Bądą jaja gdy nowy "Schetyna" bądzie nap...ał w Sejmie o "hańbie PiS-u".
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA