W pięciu regionach, w których wciąż notuje się dużo zakażeń, tzn. w województwie śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obostrzenia związane z pandemią koronawirusa pozostają bez zmian. W pozostałych jedenastu województwach rygory nieznacznie zostały poluzowane. Niestety tylko nieznacznie.
Przede wszystkim szkoła. Rząd postanowił, że w regionach, w których od kilku dni sytuacja związana z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 jest coraz lepsza, nauka w szkołach podstawowych (klasy I-III) od nowego tygodnia odbywać się ma hybrydowo, tzn. częściowo w szkole częściowo zdalnie.
Poza tym od poniedziałku (26 kwietnia) będą się mogły otworzyć salony urody, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie. To tyle. Były większe nadzieje na poluzowanie obostrzeń, ale na nie musimy poczekać kolejny tydzień.
- Szczegółowy plan na maj przygotujemy w przyszłą środę - zapewnił Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Wtedy rozmawiać będziemy m.in. o branży gastronomicznej i hotelarskiej.
Minister przyznał też, że rozważane jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek na wolnym powietrzu.
Przypomnijmy, że jeszcze kilka dni, do poniedziałku, w całej Polsce wciąż będą obowiązywać dotychczasowe, jednakowe obostrzenia. Nieczynne są więc m.in. teatry, kina, muzea, galerie sztuki, baseny, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie, centra i galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych.
Poza tym obowiązują limity w placówkach handlowych: 1 osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. W kościołach: 1 osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra oraz obowiązku zakrywania ust i nosa.
Ministerstwo Zdrowia przekazało wczoraj, że w ciągu ostatniej doby doszło do kolejnych 13 926 zakażeń SARS-CoV-2 (o przeszło 7 tys. mniej niż w ubiegłym tygodniu). Wciąż do największej liczby nowych przypadków infekcji dochodzi w województwie śląskim (2573). Potem w województwie: mazowieckim (1615), wielkopolskim (1429), małopolskim (1290), dolnośląskim (1213), łódzkim (1051), zachodniopomorskim (667), pomorskim (665), kujawsko-pomorskim (663), lubelskim (604), podkarpackim (417), świętokrzyskim (371), opolskim (358), warmińsko-mazurskim (336), lubuskim (281) i podlaskim (260).
Zmarło 740 osób. Z powodu COVID-19 201 chorych, natomiast z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami 539.
Prof. Włodzimierz Gut powiedział, że obostrzenia będzie można znieść w momencie osiągnięcia przez społeczeństwo odporności zbiorowej. Żeby do tego doszło, zdecydowana większość Polaków musi się zaszczepić przeciw COVID-19. Albo przechorować, z tym, że wtedy trzeba się liczyć z umieraniem wielu zakażonych.
(lw)
Wcześniejsza informacja:
W jedenastu województwach od poniedziałku przywracamy naukę w systemie hybrydowym w klasach 1-3 - zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. W tych województwach będą też mogły działać salony fryzjerskie i kosmetyczne.
"We wszystkich 11 województwach, zaczynając od małopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubuskiego - to są województwa, gdzie przywracamy od najbliższego poniedziałku naukę w systemie hybrydowym" - oświadczył minister.
Wskazał, że hybrydowe nauczanie ma dotyczyć klas 1-3.
Od 26 kwietnia będą mogły także działać salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne - również tylko na terenie tych 11 województw. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.
(PAP), (sag)