Decentralizacja państwa, wzmocnienie finansowe samorządów, przywrócenie filaru kapitałowego systemu emerytalnego, wyższe zarobki i emerytury – m.in. te postulaty złożyły się na „totalną propozycję”, która – jak mówił w sobotę (21 października) w Łodzi szef PO Grzegorz Schetyna – pozwoli odsunąć PiS od władzy.
Sobotnia konwencja Platformy zgromadziła ponad tysiąc delegatów. Przyjęty został nowy statut Platformy. Wśród najważniejszych zmian jest likwidacja – wprowadzonej w czasach kierowania PO przez Donalda Tuska – funkcji pierwszego przewodniczącego partii, a także powołanie nowego organu – Prezydium partii.
Polska samorządna
Konwencja odbyła się pod hasłem „Polska samorządna”. Schetyna zaprezentował program PO na przyszłoroczne wybory samorządowe, który określił jako „totalną propozycję”. To nawiązanie do jego deklaracji z początku ubiegłego roku, kiedy obejmował władzę w PO. Powiedział wówczas, że chce, by Platforma była „totalna opozycją” wobec PiS.
Przedstawiając propozycję programową Schetyna odciął się od wprowadzonych pięć lat temu przez rząd Donalda Tuska zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych, obiecał też, po ewentualnym powrocie do władzy, podwyżki dla pielęgniarek i młodych lekarzy, większe środki dla samorządów oraz likwidację urzędu wojewody. Stanowczo sprzeciwił się jakimkolwiek zmianom w prawie antyaborcyjnym.
Maraton wyborczy
– Zaczynamy maraton wyborczy – rozpoczął swe wystąpienie lider Platformy. – Za rok Polacy zdecydują komu na kolejne cztery lata powierzą kierowanie gminami, powiatami, miastami, województwami. Potem będziemy wybierać przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, za kolejne pół roku – Sejm i Senat. I znowu pół roku i wybory nowego prezydenta – przypomniał szef PO. Zadeklarował, że Platforma jest gotowa na wszystkie te starcia. Przekonywał, że zbliżający się „maraton wyborczy nie jest podobny do żadnego po roku 1989 r.".
– Dziś nie chodzi o zwykłą konkurencję pomiędzy partiami politycznymi – dziś, tak jak kiedyś, znów walczymy o przyszłość Polski, opartej na wolności, własności prywatnej i na samorządności. Musimy tej Polski bronić przed tymi, którzy chcą odbudować PRL, państwo partyjnej nomenklatury, które kontroluje i chce odebrać nam wolność – podkreślił Schetyna. Wezwał do „mocniejszego oporu przeciwko złej zmianie, zamachowi na niezależność sądów, likwidacji niezależnych organizacji, upartyjnianiu spółek, atakowi na wolne media, zmianom w ordynacji wyborczej” oraz ograniczaniu dostępu do zapłodnienia in vitro, antykoncepcji i zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego.
– Najkrócej mówiąc – przeciwko niegodziwości ludzi tej władzy – powiedział.
Zjednoczenie opozycji
Po raz kolejny opowiedział się za jednoczeniem opozycji, by wygrać kolejne wybory: samorządowe, europejskie, parlamentarne i prezydenckie.
– Musimy pokazać rodakom inny pomysł na naszą ojczyznę – Polacy muszą wiedzieć nie tylko przeciw czemu, ale przede wszystkim na co i na kogo mają głosować – podkreślił. Schetyna zadeklarował, że PO chce zmienić sposób zarządzania państwem, styl sprawowania władzy oraz stosunek państwa do obywateli.
– My nie chcemy rządzić ludźmi, tylko skutecznie zarządzać państwem, nie chcemy gromadzić władzy, tylko się nią dzielić, żeby jak najwięcej decyzji Polacy mogli podejmować samodzielnie, żeby jak najwięcej decyzji zapadało blisko ludzi. Chcemy, żeby państwo ufało Polakom, a nie ich kontrolowało, żeby urzędy służyły ludziom, żeby im pomagały, a nie przeszkadzały i gnębiły, żeby ludzie nie bali się państwa, lecz mogli mu ufać – mówił szef PO. Lider Platformy zaproponował tworzenie wielkiego projektu pt. „Akcja Twoja Polska”.
– Po odsunięciu obecnej ekipy od władzy dokonamy uczciwej wyceny zawłaszczonego przez nią majątku. Największe polskie firmy otrzymają kompetentnych gospodarzy, staną się naprawdę własnością Polaków – powiedział szef PO. Akcje tych firm z kolei – jak dodał – zasilą prywatne konta emerytalne.
System emerytalny i podwyżki
– W ten sposób odbudujemy drugi filar polskiego systemu emerytalnego. Naprawimy tym samym tragiczne w skutkach, cyniczne oszustwo rządzących, polegające na obniżeniu wieku emerytalnego, skazujące 70 proc. Polaków, którzy urodzili się po 1975 r. na głodowe emerytury – powiedział.
Schetyna obiecał też podwyżki dla pielęgniarek i młodych lekarzy. Powtórzył wcześniejsze postulaty PO dotyczące wypłaty tzw. 13 emerytury oraz rozszerzenia programu 500 plus na pierwsze dzieci. Mówił też o potrzebie wyznaczenia „precyzyjnej drogi” do przyjęcia waluty euro, a w polityce zagranicznej m.in. o odbudowie pozycji Polski w UE i poprawie relacji z Francją i Niemcami. Stanowczo sprzeciwił się projektom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, choć lewicowe postulaty złagodzenia obecnego prawa nazwał „radyklanymi”.
Lider PO zapowiedział stworzenie przed wyborami samorządowymi „wielkiej koalicji z wszystkimi prosamorządowymi partiami i organizacjami lokalnymi”.
– Oto więc nasza totalna propozycja dla Polek i Polaków. To nowy program Platformy Obywatelskiej – program, który pozwoli zrealizować nam nasze marzenie o Polsce, w której naszym dzieciom będzie żyło się lepiej niż nam – zaznaczył Schetyna.
(pap)
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski