Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

W Polsce podano ponad 5 mln dawek. Trwa rejestracja na szczepienia osób w wieku 60-64 lata

Data publikacji: 23 marca 2021 r. 09:55
Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2021 r. 09:55
W Polsce podano ponad 5 mln dawek. Trwa rejestracja na szczepienia osób w wieku 60-64 lata
Fot. Dariusz Gorajski  

W Polsce podano ponad 5 mln dawek szczepionki; drugą dawką zaszczepiono dotąd ponad 1 mln 700 tys. osób. W poniedziałek rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla osób w wieku 65 i 66 lat i starszych, którzy dotąd tego nie zrobili; we wtorek rusza rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 60-64 lata.

Od 22 marca trwają także szczepienia osób w wieku 69 lat.

Ile szczepionek podano w Polsce?

W Polsce podano dotąd 5 026 182 dawki szczepionki przeciw COVID-19 – 3 242 462 pierwszej i 1 783 720 drugiej – wynika z poniedziałkowego zestawienia zamieszonego na rządowej stronie gov.pl.

W Zachodniopomorskiem wykonano dotąd 215 892 szczepień, z czego drugą dawkę otrzymało 77 756 osób. Średnia dzienna liczba szczepień wynosi w regionie 269.

Po iniekcjach w całym kraju zgłoszono 5099 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano w sumie 6335 dawek.

Z raportu wynika także, że do naszego kraju trafiło łącznie 6 510 680 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono 5 403 630 dawek.

Nowe dostawy szczepionek

W poniedziałek rano trafiło do Polski 507 tys. dawek szczepionki Pfizera. W niedzielę dostarczono 210 tys. preparatów Moderny – to opóźniona dostawa z poprzednich tygodni – przekazał PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

- Jeśli chodzi o szczepionki Pfizera, to pierwsza tak duża dostawa, zgodna zresztą z zapowiedzią producenta z zeszłego tygodnia. Od razu wysyłamy je do punktów szczepień – powiedział prezes RARS, zaznaczając, że do magazynów w poniedziałek trafiło 507 tys. dawek preparatu Pfizera.

Zaznaczył też, że rozpoczyna to cykl większych tygodniowych dostaw do Polski, co oznacza przyspieszenie programu szczepień. - W kolejnym tygodniu marca należy się spodziewać dostawy szczepionek Pfizera na podobnym poziomie - dodał.

Jeśli chodzi o dostawy od firmy AstraZeneca, to kolejna ich transza powinna dotrzeć pod koniec tego tygodnia. - Jak wynika z deklaracji koncernu – do końca marca będzie jeszcze dostarczonych ponad 700 tys. dawek, w II kwartale około 6 mln - poinformował.

Rejestracja na szczepienia 65- i 66-latków

W poniedziałek rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla osób w wieku 65 i 66 lat i jeszcze starszych, którzy dotąd tego nie zrobili. W harmonogramie szczepień wskazano, że chodzi o osoby urodzone w latach 1952-1956. Rejestracja trwa od 22 do 24 marca.

Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej będą oni szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. W czwartek 25 marca wznowione będą z kolei zapisy dla seniorów powyżej 70 lat.

"Dajemy pierwszeństwo w rejestracji osobom najstarszym, ale to nie znaczy, że jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej nie będą mogli zapisać się później" – zaznaczono na rządowej stronie gov.pl.

Od poniedziałku rozpoczęło się szczepienie osób w wieku 69 lat. Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej przy premierze podawany jest im preparat AstryZeneki.

Rocznik 1952, czyli osób w wieku 69 lat, dołączył tym samym do seniorów 70 plus, których szczepienia już trwają. Ich zapisy ruszyły w styczniu. Ta ostatnia grupa uodporniana jest jednak preparatami w technologii mRNA – Pfizera lub Moderny, bo trzecią szczepionkę wektorową firmy AstraZeneka Rada Medyczna rekomenduje podawać osobom do 69 lat. Starsi jej nie otrzymują.

Dworczyk: Szczepionki AstraZeneca są bezpieczne

Szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk zaapelował w poniedziałek o rejestrowanie się na szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Zapewniał, że jest on bezpieczny i rekomendowany przez lekarzy.

Powołując się na dane z soboty, Dworczyk poinformował, że "jeśli chodzi o skalę odwołanych (szczepień) - a właściwie niestawiania się w punktach szczepień, co dezorganizuje cały proces, bo z tym mieliśmy do czynienia, a nie z odwoływaniem terminu - w wielu punktach ta absencja sięgała 70 procent".

Zaznaczył, że w poniedziałek poziom rejestracji dwóch roczników jest dużo lepszy, niż ostatnia rejestracja dwóch roczników seniorów, która zaczęła się 18 marca. - Mamy nadzieję, że w drugim kwartale tego roku nastąpi bardzo duże przyspieszenie i będziemy mogli przejść już do masowych szczepień populacyjnych - dodał szef KPRM.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pawlo
2021-03-23 14:35:42
Niestety Paweł nie rozumie że żadna przychodnia w pobliżu jego zamieszkania nie zgłosiła się do akcji szczepień.NIkt tego nakazać danej przychodni nie może. Należy wziąć pod uwagę,że przychodnia nie zgłosiła się bo nie daje rady obsłużyć logistycznie szczepionek rozmrożonych z minus 40 stopni C. A Netto Arena to dobra destynacja tam idzie bardzo sprawnie i szybko.Chyba lepiej w jednym miejscu obsłużyć 1000 pacjentów w ciągu kilku godzin niż bujać się po Wielgowie z 1 szczepionką.Włącz myślenie nie bądź malkontentem.Zaszczep się i ciesz się że UE załatwiła ci szczepionkę
do Paweł
2021-03-23 11:51:49
Ja wiem. Trzeba zostać gwiazdą TVN-u. Ew. kochanką dyrektora programowego tej bezkompromisowej i słusznej stacji.
Paweł
2021-03-23 10:47:27
dzwoniłem 5min po północy i udało mi sie zarejestrować na Netto Arenie pod koniec kwietnia. Wie ktoś jak kto zrobić że by zarejestrować sie gdzieś bliżej miejsca zamieszkania? u mnie najbliżej punkt szczepień to Wielgowo, w Płoni niestety nie stworzono punktu szczepień. Proszę napiszcie czy was tez ciągają na drugi koniec miasta i też macie odległy termin??
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA