Sebastian Chwałek i Marek Łapiński zostali w poniedziałek powołani przez premiera na stanowiska wiceministrów obrony narodowej. Mateusz Morawiecki odwołał dotychczasowych wiceszefów MON; Bartosza Kownackiego, Dominika Smyrgałę i Bartłomieja Grabskiego - poinformował resort obrony.
Według komunikatu MON, Chwałek, który został sekretarzem stanu, będzie odpowiadał za modernizację armii i wojskową służbę zdrowia. Będzie też sprawował nadzór nad spółkami sektora zbrojeniowego.
Marek Łapiński - w randze podsekretarza stanu - będzie odpowiedzialny za strategię obronną, budżet i sprawy socjalne.
Tomasz Zdzikot, który na sekretarza stanu w MON został powołany w ubiegły poniedziałek, ma nadzorować Departament Prawny, kwestie związane z teleinformatyką, infrastrukturą oraz wyższym szkolnictwem wojskowym.
Dotychczasowy podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski będzie nadal zajmował się sprawami międzynarodowymi.
Chwałek urodził się 2 maja 1977 r. w Krakowie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2013 r. otworzył przewód doktorski na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
W latach 2005-2007 był szefem Zespołu Legislacji i Analiz w Biurze KP PiS. W 2007 r. pełnił funkcję radcy premiera i kierował Departamentem Spraw Parlamentarnych KPRM, współpracując z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim. W latach 2007-2015 był wicedyrektorem Biura - szefem Zespołu Legislacji i Analiz w KP PiS.
18 listopada 2015 r. został podsekretarzem stanu w MSWiA, a 10 maja 2017 r. - sekretarzem stanu w MSWiA oraz pełnomocnikiem rządu ds. repatriacji. W MSWiA zajmował się sprawami administracji publicznej, w tym nadzorował wojewodów i współpracował z samorządami. Odpowiadał także za kwestie prawne i legislacyjne oraz problematykę dotyczącą wyznań religijnych i mniejszości narodowych. Nadzorował też resortową służbę zdrowia i pracę Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji.
Marek Łapiński urodził się 10 marca 1963 r. w Zamościu. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz absolwentem Europejskiego Studium Problematyki Przestępczości na Uniwersytecie Łódzkim. W 2004 r. ukończył aplikację kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli.
Od 1993 roku (z przerwami) jest funkcjonariuszem Straży Granicznej. 31 grudnia 2015 r. został powołany na stanowisko Komendanta Głównego Straży Granicznej. 16 maja 2017 r. został mianowany na stopień generała brygady SG.
W latach 2002-2015 z przerwami) pracował w NIK, jako główny specjalista kontroli państwowej w Departamencie Komunikacji i Systemów Transportowych. Pełnił służbę w Urzędzie Ochrony Państwa. W latach 1998-2001 Zastępca Generalnego Inspektora Celnego. Współtworzył „Policję celną”. Organizował i nadzorował pion operacyjny, dochodzeniowy, kontrolny, ewidencji i archiwum oraz laboratorium kryminalistyczne. Był przewodniczącym Resortowej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jest współautorem projektu reform Gruzji, sektora bezpieczeństwa, spraw wewnętrznych oraz kontroli celnej i podatkowej, które przygotowywał w latach 2002-2003. W 1989 r. odbył służbę wojskową Szkole Podchorążych Rezerwy.
Odwołani wiceministrowie: Kownacki i Grabski wiceszefami resortu byli od listopada 2015 r. Kownackiemu, podlegały sprawy związane z uzbrojeniem i modernizacją armii oraz zakupami uzbrojenia i sprzętu wojskowego; Grabski odpowiadał za sprawy związane z infrastrukturą wojskową oraz sprawami socjalnymi.
Dominik Smyrgała odpowiedzialny był za obszar nauki i szkolnictwa wojskowego. Wiceszefem MON był od grudnia 2017 r.
"Dziękuję wszystkim, z którymi przez ostatnie 2 lata zmieniałem oblicze wojska. To był dla mnie zaszczyt pracować z Wami i służyć Polsce" - napisał w poniedziałek Kownacki na Twitterze.
Podziękowania zamieścił na Twitterze również Tomasz Szatkowski. "Dziękuję mojemu byłemu szefowi, Ministrowi Antoniemu Macierewiczowi oraz byłym kolegom z kierownictwa MON: Bartłomiejowi Grabskiemu, Bartoszowi Kownackiemu i Dominikowi Smyrgale za ponad dwa lata wspólnej, ciężkiej pracy na rzecz polskiej obronności" - napisał wiceszef resortu obrony.
W połowie stycznia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie rządu - m.in. dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński został szefem MSWiA w miejsce Mariusza Błaszczaka, który z kolei zastąpił Antoniego Macierewicza na stanowisku szefa MON.
Szefem gabinetu politycznego nowego szefa MON został Łukasz Kudlicki, a Andrzej P. Jarema nowym dyrektorem generalnym. Wcześniej obaj pełnili te funkcje w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Po zmianach w resorcie obrony funkcję rzeczniczki prasowej MON przestała też pełnić płk Anna Pęzioł-Wójtowicz. (pap)
Fot. por. Robert Suchy/CO MON
Na zdjęciu: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powołuje na stanowisko wiceministra resortu Sebastiana Chwałka.