Wielki powrót! Hanna Banaszak zaprezentowała w tych dniach pierwszy singiel zapowiadający album „Stoję na tobie ziemio”. Utwór promujący krążek nosi taki sam tytuł jak album, który ukaże się już 7 lipca.
Tak o nowym wydawnictwie opowiada sama artystka:
„Wszystko zaczęło się od «Nienawiści», wstrząsającego wiersza pani Wisławy Szymborskiej. To było około 10 lat temu. Zainspirowana tym mądrym tekstem, postanowiłam nagrać płytę opowiadającą o człowieku. Pracę nad krążkiem rozpoczęłam dość dawno, ale w pewnym momencie, zajęta koncertami i innymi planami, odłożyłam go. Minęło kilka lat. Wróciłam do tego materiału w momencie, gdy świat wyraźnie zaczął się zmieniać. Nagle mój dawny pomysł zyskał na aktualności.
Od zawsze patrzyłam na ludzkość ze smutkiem, jak na gatunek niereformowalny. Boli mnie szeroko pojęte okrucieństwo świata, więc chciałam o tym opowiedzieć swoim własnym, muzycznym językiem. Uruchomiłam w sobie wyobraźnię na temat różnych gatunków muzycznych, związanych z kulturą miejsc, do których odnoszę się w utworach. Nie posiłkowałam się żadnym wzorcem. Wszystko wzięłam z głowy. Z zapamiętanych rytmów i brzmień, które przez lata obcowania z wieloma muzycznymi gatunkami zostały w mojej pamięci i muzycznej wyobraźni”.
Album „Stoję na tobie Ziemio” zawiera 12 autorskich kompozycji Hanny Banaszak do wierszy i tekstów Wisławy Szymborskiej, Witolda Gombrowicza, Tadeusza Różewicza, Josifa Brodski’ego, Wojciecha Młynarskiego i Doroty Czupkiewicz oraz autorstwa samej artystki.
Hanna Banaszak, poznanianka, przez kilka lat związana także ze Szczecinem, karierę solową rozpoczęła w 1980 r. Współpracowała m.in. z Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. Zrealizowała też kilka recitali telewizyjnych. W 1986 r. zdobyła Grand Prix belgijskiego festiwalu piosenki Europopstar.
Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie „Miłość ci wszystko wybaczy” (1981), zaśpiewała arię ze „Stabat Mater” Vivaldiego w filmie „Siekierezada” (1985).
Artystka brała udział w wielu przedsięwzięciach telewizyjnych i scenicznych. Do ważniejszych należą: „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza czy „Zanim będziesz u brzegu” – spektakl zrealizowany wspólnie z Mirosławem Czyżykiewiczem.
(lem)