Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Architektoniczne ikony miasta: „Przełomy”, „Pleciuga”, „Kaskada”

Data publikacji: 30 kwietnia 2023 r. 11:09
Ostatnia aktualizacja: 05 maja 2023 r. 08:04
Architektoniczne ikony miasta: „Przełomy”, „Pleciuga”, „Kaskada”
Multimedialna prezentacja książki połączona była z dyskusją o współczesnej architekturze miasta. Fot. Krzysztof ŻURAWSKI  

W sali im. Zbigniewa Herberta Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie odbyła się promocja najnowszej publikacji, jaka ukazała się w serii „Zeszyty Szczecińskie”. Jej autorem jest dr Wojciech Łopuch, a publikacja nosi tytuł „Filharmonia, muzeum, teatr – Architektoniczne ikony Szczecina na przełomie XX i XXI wieku”.

We wstępie wydawca serii Grzegorz Czarnecki przypomniał ideę jej powstania. „Zeszyty Szczecińskie” ukazują się od ponad 20 lat, a w ich ramach ukazały się publikacje, które w skondensowany sposób przybliżają m.in. ważne dla Szczecina miejsca, wydarzenia, ludzi oraz obiekty.

Multimedialna prezentacja książki połączona była z dyskusją o współczesnej architekturze miasta. Oprócz autora wzięli w niej udział również szczecińscy architekci i byli to: dr hab. inż. Wojciech Bal – prof. ZUT oraz Michał Baj i Olgierd Żwirełło.

Rozmówcy wskazywali, że najbardziej charakterystyczną dla miasta budowlą są powstałe w latach 1902-1921 Hakenterrasse znane dziś jako Wały Chrobrego. Okazało się, że był to, i jest nadal, jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w mieście. Uwieczniono go na setkach widokówek – zarówno przed wojną, jak i obecnie.

– Tożsamość miasta nie powstała obecnie, bo ona trwa od wieków – stwierdził prof. Wojciech Bal. – Architektura jest też narzędziem politycznym i przez wieki mamy do czynienia z wieloma obiektami, które można uznać za ikony miasta. Zmienia się jednak tło tych obiektów i można tu posłużyć się przykładem Bramy Portowej oraz Bramy Królewskiej.

Z kolei architekci Michał Baj i Olgierd Żwirełło, odnosząc się do najnowszej historii miasta, stwierdzili, że dla nich ważne są Wojewódzki Dom Sportu (w 1970 roku uhonorowany tytułem Mister Budownictwa XXV-lecia Szczecina) oraz Amfiteatr im. Heleny Majdaniec. Wymienili również kino „Kosmos”, które obecnie jest „zakryte” innym budynkiem i mimo że znajduje się w centrum miasta, to praktycznie znika ze świadomości mieszkańców.

Nawiązując do kontekstu czasu powstania niektórych szczecińskich obiektów, prof. Bal wymienił budynek PAZIM: – Po roku 1989 była to pierwsza jaskółka zmieniającego się architektonicznie miasta – mówił.

Publikacja jest bogato ilustrowana i wraz z opisami autora stanowi doskonały zbiór przykładów zmian architektonicznych, jakie zaszły w Szczecinie na przełomie XX i XXI wieku, już w zmienionych warunkach polityczno-ekonomicznych. Zmiana nie jest bez znaczenia, bo pozwoliła na powstanie budowli pretendujących do rangi rozpoznawalnej powszechnie architektonicznej ikony. Dość wymienić „Galaxy”, Muzeum „Przełomy”, Teatr Lalek „Pleciuga”, Galeria Kaskada czy wreszcie filharmonię i Morskie Centrum Nauki. O nich właśnie opowiada najnowsza publikacja z serii „Zeszyty Szczecińskie”. ©℗

Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

toi
2023-05-05 07:32:54
filhjarmonia? okropieństwo. brzydota. Katedra Św. Jakuba jest ikoną !!!!!!!!!!!!!!!
klemens
2023-05-02 10:19:33
łącznie tzw. przełomów ze słowem ikona to obraza dla sztuki sakralnej . Betonowy bunkrowiec dziełem sztuki ?
@że co ?
2023-05-02 09:47:37
Oceniasz asortyment czy budynek, ja pamiętam jak wyglądała Kaskada przed pożarem i w mojej ocenie nowa Kaskada dość wiernie odtwarza starą, jest po prostu większą i rozciaga się dwie przecznice dalej gdzie nie bylo nic poza chaszczami i łysymi placami zielska. Galaxy za to nie ma nic wspólnego ze Szczecinem.
Y
2023-05-02 01:12:44
Narzekaczom zalecam podróże do Grecji, w tym na bogatą Kręte, brak latarni, chaldy śmieci przy drogach,i zapadliska bez ostrzeżenia na chodnikach, karaluchy, oszuści w sklepach, zdezelowane samochody, skutery, lub Bułgarię z furmankami z jednym koniem. W Pl proszę odwiedzić Żyrardów i inne bieda miasteczka łódzkie. Domki drewniane krzywe z dwoma oknami, Łódź z pourywanymi balkonami, całe ulice jak Kolumba przed remontem. Jako rodowity od pokoleń szczecinianin mówię : od.. cie się od szcz.
eh
2023-05-01 23:19:26
galaxy - zmarnowane miejsce w centrum miasta.
FIGO
2023-05-01 07:56:32
Mnie się Szczecin podoba ! Może niektóre obiekty trochę jakby nie pasują , ale moja opinia w tym temacie nie jest miarodajna .Kim jestem, aby to krytykować ? Może autorzy tych projektów , gdzieś w publikacjach uzasadniali tego rodzaju twórczość jako zasadną, głęboko przemyślaną . W innym przypadku jest to wyrób rzemieślnika niczym kupa zrobiona przez wyprowadzonego psa. Taki sobie pomnik po stawiającym klocka ! Klocki fajne były !
Mam jeszcze!
2023-04-30 18:43:04
Wieżowiec przy ul Odrowąża - pośród zachowanej przedwojennej 2, piętrowej zabudowy. Ale jego to stawiała jeszcze zakuta, ciemna, gomułkowska(?) komuna.
Są i inne!!
2023-04-30 15:12:06
Biała chłodnia z blachy falistej. Wyremontowany wielki trup-strup po TV pomiędzy starymi, pięknymi willami. Szary, plackowaty bunkier - miejska kostnica. Olbrzymie BIAŁE STRASZYDŁO w przepięknej zieleni Parku Kasprowicza. Ostatnio na remontowanych ulicach i miejskich szlakach co 120 m rondo zamiast normalnego skrzyżowania ze sprawną sygnalizacją świetlną.Itd.
On
2023-04-30 13:58:59
Kto dał zgodę na zasłonięcie budynku kina Kosmos?. Niech teraz ma odwagę i głośno powie, tak, to ja wydałem zgodę. Taka osoba nigdy więcej nie powinna być decydentem w sprawach miasta!!!@
Myśl
2023-04-30 13:41:18
Kaskada i Galaxy - ikony? To tylko molochy handlowe w środku miasta. Szpecą nieco mniej od koszmarków zbudowanych po północnej stronie Bramy Portowej. Miasto nie ma architekta, który o nie dba.
że co ?
2023-04-30 12:12:48
Kaskada.Sklep z chińskim badziewiem perła architektoniczną ? No dramat
T
2023-04-30 11:13:08
Szkoda że to wydarzenie nie było wcześniej szerzej rozreklamowane. Niektóre mało istotne są kilka razy zapowiadane.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA