12 listopada 1989 r. w Krzyżowej na Dolnym Śląsku została odprawiona Msza Pojednania, której celebransem był biskup opolski ks. Alfred Nossol, a w której uczestniczyli premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz RFN Helmut Kohl. W czasie liturgii, podczas przekazania znaku pojednania, szefowie rządów objęli się, co zostało uznane za symbol nowych czasów w stosunkach polsko-niemieckich, przełamywania żelaznej kurtyny, która właśnie się kruszyła i jednoczenia Europy.
Z tej okazji Stowarzyszenie Musica Sacra zaprasza w sobotę do kościoła garnizonowego św. Wojciecha w Szczecinie (pl. Zwycięstwa 1, godz. 19.30) na koncert Zjednoczona Europa. W programie znajdą się dzieła najwybitniejszych twórców europejskiego baroku: „Completorium” Grzegorza G. Gorczyckiego, aria „Es reißet euch ein schrecklich Ende” Johanna S. Bacha i „Utrechckie Te Deum” Georga F. Händla.
Wystąpią soliści i zespoły z Niemiec i Polski: Marzena Wiencis-Mamrot (sopran), Agata Porczak (sopran), Izabela Rudnicka (alt), Ralph Eschrig (tenor), Rafał Pawnuk (bas), szczeciński Zespół Wokalny Agniculi, działający przyt parafii św. Kazimierza w Szczecinie, Singkreis Schönfeld i świetnie znana w Szczecinie Pruska Orkiestra Kameralna z Prenzlau. Dyrygować będzie Łukasz Popiałkiewicz.
W zaproszeniu organizatorzy piszą: „Poprzez współpracę polsko-niemiecką pragniemy podkreślić, jak ważna i cenna jest przyjaźń najbliższych sąsiadów, Polaków i Niemców, oraz jak muzyka, komponowana w baroku m.in. przez przedstawicieli obu naszych narodów, może jednoczyć wykonawców”.
Dofinansowanie koncertu: gmina Szczecin i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
W niedzielę (godz. 16) koncert zostanie powtórzony w kościele w Malchow, między Pasewalkiem a Prenzlau. (b.t.)
Fot. Archiwum