Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Bogate plany orkiestry

Data publikacji: 26 lutego 2016 r. 12:25
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:42
Bogate plany orkiestry
 

W najbliższą niedzielę, szczecińska Baltic Neopolis Orchestra inauguruje nowy cykl koncertowy. Gwiazdami „BNO+" będą znakomici soliści, grający na instrumentach, rzadko słyszanych w duecie z orkiestrą: fortepianie, waltorni, perkusji i bandoneonie.

Emilia Goch, altowiolistka i szefowa BNO, tak wyjaśnia ideę przedsięwzięcia: - Inny nasz cykl - „Wielcy Koncertmistrzowie", trochę nas zamknął. Koncertmistrzami są głównie skrzypkowie, więc potrzebowaliśmy czegoś nowego.

Pierwszy występ z nowej serii odbędzie się w Zamku Książąt Pomorskich. Szczecińskim muzykom towarzyszyć ma francuski pianista Pierre-Laurent Boucharlat. W programie - muzyka Fryderyka Chopina, początek - godz. 18. 

W marcu, Baltic Neopolis wystąpi w Berlinie, w Radial System V, w obejmującym trzy koncerty projekcie „Mozaika-Impresje-Polska", pod honorowym patronatem Krzysztofa Pendereckiego. Artyści odkrywać mają muzykę wybitnych polskich kompozytorów różnych pokoleń (planowana jest m.in. międzynarodowa premiera utworu Adama Bałdycha, napisanego specjalnie dla BNO). Obok naszej orkiestry, w koncertach wezmą udział także soliści Deutsche Oper i laureaci Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Ludwiga van Beethovena.

Orkiestra powraca również z koncertami kameralnymi na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ulicy Staromłyńskiej (pierwszy z nich odbędzie się w maju) oraz z letnim festiwalem w miastach naszego regionu. Ma on objąć 16 występów międzynarodowych artystów i zespołów kameralnych, a także wydarzenia towarzyszące: plenery malarskie, warsztaty muzyczne i plastyczne, animacje dla dzieci, wykłady, wystawy.

W październiku i listopadzie, Baltic Neopolis Orchestra ruszy w swoją pierwszą, dużą, międzynarodową trasę po Azji. 

- Zaprosił nas skrzypek Vasko Vassilev, gramy w największych salach koncertowych w Brunei, Singapurze, Tajlandii, na Filipinach, w Indonezji, Laosie, Malezji, Kambodży, Wietnamie i Birmie - mówi Emilia Goch. - To pierwsze takie tournee polskiej orkiestry. 

Szefowa orkiestry poinformowała też, że ona i jej formacja prowadzą rozmowy o przejęciu budynku dawnego cielętnika na Łasztowni na potrzeby muzyków.

- Nie mamy swojej siedziby, gramy gościnnie w salach miejskich i marszałkowskich instytucji kultury. Zależy nam na tym, by mieć własne miejsce. Walczymy o etaty dla muzyków. Obecna sytuacja, w której artyści związani są z innymi orkiestrami, sprawia, że niemal każdy koncert gramy innym składem. To nie sprzyja rozwojowi - tłumaczy E.Goch. ©℗

(kas)

Fot. D.GORAJSKI (arch.) 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mimo zart
2016-02-29 12:40:10
Filharmonia ma budynek a BNO ma ORKIESTRĘ !!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA