Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Chopin, Moss i inni w Willi Lentza. Zaproszenia dla Czytelników

Data publikacji: 10 maja 2024 r. 11:03
Ostatnia aktualizacja: 10 maja 2024 r. 11:37
Chopin, Moss i inni w Willi Lentza. Zaproszenia dla Czytelników
Fot. archiwum  

W piątek, 10 maja 2024 r. o godz. 19:00, w cyklu Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła Wszystkie wystąpi Grzegorz Niemczuk.

Artysta oklaskiwany w wielu słynnych salach koncertowych świata (takich jak m.in.: Carnegie Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Teatro Sérgio Cardoso w São Paulo, Victoria Concert Hall w Singapurze, Collonge-Bellerive w Genewie), w Willi Lentza przedstawi pięć mazurków z op. 6., a także dwie Wariacje E-dur – na temat niemieckiej piosenki „Steh’ auf, steh’ auf, du schweizer Bub” op. posth. oraz z „Hexameronu” na temat marsza z opery „Purytanie” Belliniego op. 29 A, Sonatę b-moll op. 35 (napisaną w Nohant w roku 1839) ze słynnym „Marszem żałobnym” i Scherzo b-moll op. 31 roku z roku 1837 dedykowane przez Fryderyka Chopina Adéle de Fürstenstein.

Instrumentalista gorąco przyjmowany przez krytykę muzyczną i publiczność zbierał doskonałe recenzje po koncertach organizowanych w trzydziestu sześciu krajach świata położonych na sześciu kontynentach.

W latach pandemii COVID-19 (2020-2022) Grzegorz Niemczuk stworzył unikatowy projekt nagrań filmów-wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina. Powstało ponad 330 odcinków w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), opublikowanych na YouTube oraz na stronie artysty na Facebooku.

Wirtuoz fortepianu jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych. W 2013 roku np. wygrał – jako pierwszy Polak w historii – „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition" w Nowym Jorku, a w roku 2016 został finalistą oraz laureatem Nagrody Specjalnej International Busan Maru Music Festival w Korei Południowej.

Plany artystyczne szopenisty na lata 2024-2025 (poza występem w szczecińskiej Willi Lentza), obejmują debiuty w tak prestiżowych salach koncertowych, jak wiedeński Konzerthaus, praska Sala „Rudolfinum” i Tonhale w Zurychu.

Dla naszych Czytelników mamy dwa pojedyncze zaproszenia na piątkowy koncert Grzegorza Niemczuka. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS na numer 7248 z hasłem: kurier.willa. Na SMS-y czekamy tylko dzisiaj (10.05). Zaproszenie otrzymają osoby, które najszybciej przyślą SMS-a tuż po godz. 12. Koszt SMS-a – 2,46 zł z VAT.

 

Piotr Moss. Benefis 55-lecia Pracy artystycznej

Sobota, godzina 18.00, Willa Lentza.

Uczeń słynnej Nadii Boulanger, a także najwybitniejszych polskich kompozytorów XX-wieku: Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego i Piotra Perkowskiego jest zwycięzcą licznych konkursów kompozytorskich, do których należą m.in.: Associazione Musicale Valentino Bucchi w Rzymie (1978), im. C.M Webera w Dreźnie (1978), im. A. Malawskiego w Krakowie (1978), Prix Italia (1979), im. J. Cererolsa w Montserrat (1982), we Fresnes (1984), i w Brasilii (1985).

Autor kompozycji orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella, wokalno-instrumentalnych o tematyce religijnej oraz scenicznych, w swoich dziełach wykorzystuje wszystkie niemal gatunki i formy muzyczne. Posługuje się zróżnicowanymi środkami techniki kompozytorskiej, do których należą m.in. aleatoryzm, sonoryzm i wielotony, a także niekonwencjonalne sposoby wydobycia dźwięku. Obok tradycyjnego instrumentarium w swoich dziełach chętnie wykorzystuje też instrumenty egzotyczne, dawne i elektroniczne.
W programie jubileuszowego koncertu Piotra Mossa znajdą się w Szczecinie następujące utwory: „Dialogi – na skrzypce i fortepian”, „Utwór na altówkę i fortepian”, „Duety na dwoje skrzypiec”, „Polonez na wiolonczelę i fortepian”, Kwartet smyczkowy CHAGALL. Wystąpią: String Quartet Berlin w składzie: T. Tomaszewski – I skrzypce, M. Heinz – II skrzypce, S. Sokół – altówka i W. Strugała – wiolonczela oraz pianiści A. Tomaszewski i E. Tomaszewska.

Z dumą informujemy też Państwa, iż Piotra Moss napisał kompozycję z okazji trzeciej rocznicy istnienia naszej Instytucji. Utwór (o nazwie ''WILLA LENTZA'') jest skomponowany na kwintet fortepianowy.

Wykonawcy koncertu kompozytorskiego Piotra Mossa:
Ewa Tomaszewska – fortepian (gra premierowy utwór "WILLA LENTZA")
Weronika Strugała – wiolonczela (gra : Poloneza, Kwartet Chagall, Willę Lentza)
⁠Magdalena Heinz – skrzypce (gra: Duety i Kwartet Chagall, Willę Lentza)
Adam Tomaszewski – fortepian (gra: Dialogi, Poloneza, Elegię III)
Sebastian Sokół – altówka (gra Elegię III, Kwartet Chagall, Willę Lentza)
⁠Tomasz Tomaszewski – skrzypce (gra Dialogi, Duety, Kwartet Chagall, Willę Lentza)

Wydarzenie poprowadzi Konrad Pawicki.

Dla naszych Czytelników mamy dwa pojedyncze zaproszenia na sobotni Benefis Piotra Mossa. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS na numer 7248 z hasłem: kurier.willa. Na SMS-y czekamy tylko w piątek (10.05). Zaproszenie otrzymają osoby, które najszybciej przyślą SMS-a tuż po godz. 12.30 Koszt SMS-a – 2,46 zł z VAT.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA