W poniedziałek (7 marca) do Szczecina przyjedzie Przemek Staroń, który w 2018 został uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku (przez Głos Nauczycielski i Ministerstwo Edukacji Narodowej), a także został wybrany Człowiekiem Roku w kategorii “Wzorowe sprawowanie” (w plebiscycie czytelników “Gazety Wyborczej”), jeden z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji. W 2020 roku znalazł się w gronie 50 nauczycieli na świecie nominowanych do Nauczycielskiego Nobla – Global Teacher Prize. Z nauczycielem będzie się można spotkać w księgarni "FiKa" w godz. 16 - 18, podczas wydarzenia pn. "Kawa z Przemkiem Staroniem".
"Dziecko neo, geek i pasjonat rzeczywistości, a z wykształcenia psycholog, autor książek, kulturoznawca, religioznawca i filozof, wspierający rozwój różnych osób na różnych poziomach - począwszy od nauczania myślenia w ramach bycia nauczycielem etyki, filozofii i wiedzy o kulturze (11 lat w II LO w Sopocie, obecnie w Szkole w Chmurze) poprzez psychoedukację seniorów w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sopocie, aż po wykłady i szkolenia dla biznesu w ramach Uniwersytetu SWPS i Centrum Rozwoju JUMP.. Jest trenerem kreatywności, a z powodu wykorzystywania w swojej pracy nowych technologii i mediów społecznościowych, zwłaszcza prekursorskiego użycia Snapchata, został nazwany profesorem Snapem" - oto, jak nauczyciela przedstawia organizatorka spotkania, Małgorzata Narożna.
Warto dodać, że P. Staroń jest autorem opowiadań i książek, w tym tych: "Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem” i “Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie ze złem”. Stworzył kolekcję ponad 200 filozofów i naukowców z klocków LEGO.
- Klocki Lego stanowią uniwersalne narzędzie w mojej pracy dydaktycznej, z którego z powodzeniem korzystam zarówno jako nauczyciel, wykładowca akademicki, jak i szkoleniowiec - opowiada. P. Staroń. - W ramach zajęć z etyki uczniowie odgrywają za pomocą Lego scenki, np. dotyczące dyskryminacji. Często okazuje się, że różne sytuacje wcale nie są takie jednoznaczne, jak na początku się wydawało.
(MON)