Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) będzie pełnił w 2016 roku Wrocław. To drugie w historii polskie miasto - po Krakowie, które będzie sprawować ten tytuł. Ceremonia otwarcia ESK odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska w dniach 15-17 stycznia. Wówczas też Wrocław oficjalnie obejmie ten tytuł.
Wrocław uzyskał tytuł ESK 2016 w czerwcu 2011 r. W ostatnim etapie konkursu zwyciężył z Gdańskiem, Katowicami, Lublinem oraz Warszawą. Stolica Dolnego Śląska będzie sprawowała ten tytuł wraz z hiszpańskim San Sebastian. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wielokrotnie powtarzał, że objęcie tytułu ESK przez Wrocław to jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii miasta.
W programie artystycznym ESK znalazło się ponad tysiąc wydarzeń artystycznych, które opracowali kuratorzy zajmujący się poszczególnymi obszarami sztuki - architekturą, filmem, literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi, performancami, teatrem oraz operą. Przygotowania trwają od 2013 r. Na organizację wydarzeń kulturalnych zostanie wydanych ok. 300 mln zł.
Wśród najważniejszych znalazły się m.in. wręczenie Europejskich Nagród Filmowych oraz międzynarodowy festiwal teatralny Olimpiada Teatralna. W 2016 r. Wrocław będzie też Światową Stolicą Książki UNESCO, co - zdaniem Ireneusza Grina, kuratora odpowiedzialnego za literaturę w programie ESK 2016 - powiększy skalę wydarzeń z dziedziny literatury. We Wrocławiu w 2016 r. ma także powstać światowy hymn książki, którego tekstem będzie, tłumaczony na kilka języków, wiersz Tadeusza Różewicza. To przedsięwzięcie powstaje we współpracy z UNESCO. W 2016 r. we Wrocławiu ma się odbyć również wielkie widowisko operowe, oparte na hiszpańskich tradycjach muzycznych. "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show" ma być wystawiona dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności.
* * *
Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się 13 maja 1985 roku podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od 2005 roku Europejską Stolicą Kultury są co roku dwa miasta, jedno ze starej Unii, drugie - z państw nowoprzyjętych. (pap)