Filharmonia po lipcowej przerwie otwiera się dla odwiedzających. Będzie zwiedzanie w kilku językach, wystawa fotografii, wyjazdowy koncert orkiestry, a także finał projektu ILYO.
Powraca możliwość zwiedzania najpiękniejszego budynku Europy i jednego z 200 najbardziej znaczących dzieł architektury współczesnej na świecie wg przewodnika C.gude. W sierpniu w wybrane dni o godzinie 12 będzie się odbywać zwiedzanie w języku angielskim bądź niemieckim, a o 13 w języku polskim. Każda tura to około 45 minut spaceru po przestrzeniach filharmonii połączonego z prezentacją historii i ciekawostek o budynku.
Filharmonia zaprasza także na wystawę zdjęć „Obiektywnie” – fotografika i fotoreportera Wojciecha Druszcza, powstałych w ciągu pół wieku jego pracy dla najpoważniejszych tytułów prasy krajowej i zagranicznej. Są tu zdjęcia pokazujące życie codzienne w PRL robione dla tygodników „Kultura” i „Literatura”, są migawki z okresu przemian ustrojowych w Polsce i w republikach ZSRR fotografowane dla Agence France Presse, AP czy Reutersa, fragmenty reportaży dla „Magazynu Gazety Wyborczej”, a później „Polityki”. Dużą część wystawy stanowią portrety ludzi kultury i sztuki, fotosy z planów filmowych i telewizyjnych. Od 19 sierpnia wystawa będzie dostępna w soboty i niedziele w godzinach 12-16.
12 sierpnia Orkiestra Symfoniczna zagra na Choriner Musiksommer, czyli letnim festiwalu muzyki klasycznej, odbywającym się w zabytkowym klasztorze cysterskim w miejscowości Chorin w Niemczech. W tym roku w ruinach najpiękniejszego klasztoru Brandenburgii, oddalonego o niespełna 100 km od Szczecina, odbędzie się już 60. edycja festiwalu. W programie dzieła uwielbiane przez melomanów na całym świecie: Uwertura do opery „Euryanthe” Carla Marii von Webera, Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antonina Dvořaka oraz wielka Symfonia nr 1 c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi maestra Maria Sydor.
25 sierpnia o godzinie 19 w złotej sali filharmonii odbędzie się zaś koncert wieńczący międzynarodowe warsztaty orkiestrowe – International Lutosławski Youth Orchestra. Po raz jedenasty zaproszono do International Lutosławski Youth Orchestra młodych, utalentowanych instrumentalistów z całego świata, ale także wyjątkowych tutorów, którzy podczas kursów mistrzowskich w poszczególnych sekcjach instrumentalnych przygotują ich, nuta po nucie, do pierwszego koncertu symfonicznego. Wieczór rozpocznie Fanfara (zwana szczecińską) Krzysztofa Pendereckiego, a dalej usłyszymy dzieła Ravela, Straussa i oczywiście Lutosławskiego. Młodzieżową orkiestrę poprowadzi Rune Bergmann, a w roli solisty wystąpi znakomity oboista – Mateusz Żurawski.
(K)